Strona główna » Blog » Jak dojechać na lotnisko Pyrzowice komunikacją miejską?

Jak dojechać na lotnisko Pyrzowice komunikacją miejską?

dojazd do airport pyrzowice

Lotnisko Katowice-Pyrzowice jest najpopularniejszym i największym lotniskiem na terenie województwa śląskiego. Dotrzemy do niego komunikacją miejską z kilku największych śląskich miast. W jaki autobus należy wsiąść i gdzie są przystanki? Sprawdziliśmy

Dojazd na lotnisko z Będzina i Sosnowca

Na lotnisko w Pyrzowicach dojedziemy z Będzina linią M19, jest to autobus jadący z Sosnowca, przez Psary, Mierzęcice aż do Ożarowic. W Będzinie zatrzymuje się na przystankach: Będzin Dworzec PKP, Będzin 11 Listopada, Będzin Stadion i Będzin Muzeum. Z Będzina do Pyrzowic autobus jedzie około 45 minut, pokonując w tym czasie prawie 24 kilometry. W Sosnowcu staje na przystankach Sosnowiec Urząd Miasta, Sosnowiec Dworzec PKP, Pogoń Orla, Pogoń Kościół, Pogoń Akademiki. Przejazd trwa około godziny. Aby opłacić przejazd w obu przypadkach należy zakupić bilet strefowy. Jest to komunikacja śląskiego Zarządu Transportu Metropolitarnego. dojazd do airport pyrzowice

Dojazd na lotnisko Pyrzowice z Bytomia i Chorzowa

Autobusem z Bytomia do Pyrzowic dojedziemy z przystanku PKS Bytom Dworzec przy ul. Michała Wolskiego. Autobus ten jedzie bezpośrednio do Pyrzowic, kursuje pięć razy w ciągu dnia i na miejscu jest w przeciągu pół godziny. Linię obsługuje prywatna firma Barbara, za bilet zapłacimy 11 zł. Autobus jedzie z Polańczyka, przez Sanok, Krosno, Jasło, Tarnów, Kraków, Katowice i Chorzów. Dlatego tym samym autobusem możemy wyjechać z Chorzowa AKS, stamtąd za tą samą cenę biletu na lotnisko dostaniemy się w 40 min. Wcześniej możemy również wsiąść w Katowicach na ul. Sądowej przy Dworcu.

Dojazd na lotnisko w Pyrzowicach z Gliwic

Jeśli chodzi o Gliwice, to możemy pojechać na lotnisko linią M16 i kontynuować M116, ze względu na to, że ZTM otworzył połączenie bezpośrednie na lotnisko. Nie trzeba się przesiadać. Wyruszymy z przystanku Gliwice Centrum Przesiadkowe, Gliwice Dworzec, Gliwice Dworcowa, Gliwice Strzody, Gliwice Łużycka, Gliwice Kujawska, Gliwice Arena Widowiskowo-Sportowa, a na przystanku Piekary Śląskie Osiedle Wieczorka Dworzec linia zamieni się z M16 na M116. Trasa zajmie nam 1 godzinę i 50 minut, a przejedziemy w tym czasie przez Zabrze, Bytom, Piekary Śląskie, Bobrowniki i Ożarowice. Na lotnisko dojedziemy na bilecie strefowym Zarządu Transportu Metropolitarnego. Możemy również dojechać bezpośrednim autobusem linii M14, który jedzie z Gliwic z przystanków Gliwice Centrum Przesiadkowe, Gliwice Tarnogórska, Żerniki Rogozińskiego, następnie jedzie przez Zbrosławice, Zabrze, Bytom, Tarnowskie Góry, Świerklaniec, Ożarowice aż do Mierzęcic. Przejazd trwa około 75 minut.

Wiele możliwości z Katowic

Zarząd Transportu Metropolitarnego wprowadził specjalny dodatkowy autobus z Katowic na Lotnisko Pyrzowice o oznaczeniu AP. Jedzie on przez przystanki Katowice Sądowa, Katowice Dworzec, Katowice Sokolska, Katowice Strefa Kultury, aż na lotnisko. Podróż trwa niecałe 50 minut i potrzebny nam jest bilet strefowy. Transfer na lotnisko z Dworca w Katowicach oferuje również firma Matuszek. Bilet kosztuje 20 zł, a przejazd zajmuje 35 min. Autobus ten jedzie z Dworca w Krakowie, bezpośrednio do Katowic, a później bez przystanków na lotnisko w Pyrzowicach. Na lotnisko możemy także dotrzeć linią M11, która wyrusza z przystanku Katowice Sądowa, jedzie przez przystanki Katowice Plac Wolności, Katowice Sokolska, Katowice Chorzowska, Koszutka Kościół, Koszutka Iłłakowiczówny, Józefowiec Szczecińska, Józefowiec Szpital, Bytkowska Centrum Handlowe, następnie jedzie przez Siemianowice Śląskie, Piekary Śląskie, Wojkowice, Bobrowniki, Ożarowice i Mierzęcice, a na lotnisko dociera po około 70 minutach.

Poruszanie się komunikacją ZTM

Zarząd Transportu Metropolitarnego zadbał o to, żeby z największych miast aglomeracji śląskiej łatwo można było dostać się komunikacją miejską do lotniska w Pyrzowicach. Dlatego też bezpośrednie autobusy znajdziemy zarówno w stolicy województwa – Katowicach, jak i kolejnych dużych miastach – Sosnowcu, Gliwicach, Będzinie, Zabrzu, Bytomiu, Piekarach Śląskich czy Tarnowskich Górach. Linie te przejeżdżają przez mniejsze miejscowości jak Bobrowniki czy Świerklaniec. Na większości linii za bilet normalny zapłacimy 6,60 zł ze względu na to, że jest on ważny przez 90 minut. Przy zakupie biletu online, bez formy papierowej koszt ten spadnie do 6 zł za bilet normalny. Bilet ulgowy kosztuje natomiast odpowiednio 3,30 zł i 3 zł.  To na pewno najtańszy sposób dostania się na lotnisko Pyrzowice komunikacją miejską.

Inne sposoby dotarcia na lotnisko Pyrzowice

Poza tym lotnisko Pyrzowice jest bardzo dobrze skomunikowane i posiada szereg dostępnych, płatnych parkingów. Dlatego jeżeli nie chcemy skorzystać z komunikacji zbiorowej, możemy przyjechać na lotnisko Pyrzowice (autostrada A1), zostawiając samochodów na jednym z płatnych parkingów. Ostatnią możliwością jest przyjazd taksówką. Lotnisko Pyrzowice ma oficjalnego przewoźnika Katowice Airport Taxi, jednakże miejscy taksówkarze także chętnie zawiozą pasażera na lotnisko. Wszystko zależy od tego, jakim budżetem dysponujemy.

3 komentarze do “Jak dojechać na lotnisko Pyrzowice komunikacją miejską?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *