Strona główna » Blog » Praca jako kierowca autobusu na Śląsku – wymagania, zarobki, poszukiwanie pracy

Praca jako kierowca autobusu na Śląsku – wymagania, zarobki, poszukiwanie pracy

kierowca autobusu

Kierowca autobusu to stanowisko pracy, na które na Śląsku jest obecnie duże zapotrzebowanie. Jak nim zostać i ile można zarobić? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.

Kierowca autobusu – jakie są możliwości zatrudnienia?

Bycie kierowcą autobusu to bez wątpienia odpowiedzialne zajęcie. Na jego barkach spoczywa odpowiedzialność za zdrowie, a niekiedy nawet życie pasażerów. Choć oczywiście zdarzają się różnego rodzaju wypadki, na które nie ma wpływu kierujący pojazdem, to jego znajomość zasad ruchu drogowego, a także umiejętność prowadzenia pojazdu i manewrowania nim są kluczowe dla bezpieczeństwa jego i podróżujących z nim osób. Osoby na to stanowisko potrzebne są zwłaszcza w dużych miastach, ale nie tylko, także na niewielkich trasach w małych miasteczkach takie osoby są rekrutowane. Co ważne, zatrudnienie na stanowisku kierowcy autobusu niesie ze sobą wiele możliwości.

Kandydaci, którzy posiadają odpowiednie kwalifikacje, mogą wybrać pomiędzy transportem miejskim, turystycznym, a nawet długodystansowym. W zależności od preferencji można zdecydować się na pracę w państwowej firmie, jak i u prywatnego przewoźnika, co będzie się przekładać nie tylko na zarobki, ale także np. na godziny pracy. Jeśli zdecydujesz się na pracę jako kierowca w komunikacji miejskiej, musisz liczyć się z koniecznością pracy zmianowej, także w nocy i dni świąteczne, w przypadku podjęcia zatrudnienia jako kierowca autobusu turystycznego, będziesz musiał pokonywać długie dystanse, nawet poza granice Polski. Choć wielogodzinne trasy mogą być dla wielu osób zniechęcające, to warto zauważyć, że w tym wypadku zarobki mogą być odpowiednio wyższe.

Jeśli zależy Ci na pozostaniu w kraju, możesz zostać kierowcą PKS i przewozić osoby np. z mniejszych miejscowości do pracy w metropoliach. Ciekawym pomysłem może być podjęcie pracy u prywatnego przewoźnika, z którym można negocjować stawkę, u którego często można jeździć zarówno pełnowymiarowymi autobusami, jak i niewielkimi busami. Jeśli chcesz, możesz także skorzystać z opcji otwarcia własnej działalności gospodarczej, wówczas będziesz musiał kupić busa, jednak sam ustalisz sobie np. długość trasy i stawki za kurs.

autobus miasto

Kierowca autobusu – jakie są wymagania na tym stanowisku?

Przede wszystkim, jeśli chcesz zostać kierowcą autobusu, musisz posiadać uprawnienia do prowadzenia tego typu pojazdów, czyli prawo jazdy kategorii D. Możliwe jest otrzymanie takiego dokumentu dopiero po ukończeniu 24 roku życia. Niższy limit wiekowy obowiązuje dla żołnierzy Sił Zbrojnych RP (21 lat), a także funkcjonariuszy służb mundurowych (19 lat), jednak są sytuacje, gdy będzie mógł je otrzymać wcześniej także zwykły obywatel. Kiedy będzie to możliwe? Uzyskanie prawa jazdy kategorii D w wieku 21 lat może osoba, która posiada kategorie B (na samochody osobowe) i wykona kwalifikację pełną. Takie rozwiązanie jednak też ma swoje ograniczenia, gdyż do ukończenia 23 roku życia, będzie mógł przewozić pasażerów na trasach nieprzekraczających 50 km.

Kurs na kierowcę autobusu nie jest tani, samodzielne finansowanie będzie Cię kosztować nawet 10 tys. złotych, gdyż mimo ceny kursu wahającej się w granicach 4-6 tys. zł, konieczne może być także zdobycie kwalifikacji wstępnej, która podwaja koszt, jaki będzie konieczny do podjęcia zatrudnienia. Jest jednak ona niezbędna, by móc przewozić osoby i pobierać z tego tytułu opłaty.

Kierowca autobusu na Śląsku – na jakie zarobki może liczyć?

To, na jakie zarobki będziesz mógł liczyć, będzie zależeć przede wszystkim od Twojego doświadczenia, a także tego, czy postawisz na państwową firmę, czy prywatnego przewoźnika. Niezmiernie ważne jest także pełnione stanowisko, inne zarobki będzie otrzymywać kierowca MPK, a inne kursujący na trasach poza granice kraju.

Obecnie na Śląsku jest zapotrzebowanie na wykwalifikowanych kierowców autobusów, dlatego średnio można uzyskać na tym stanowisku nawet ok. 5 tys. zł wynagrodzenia. Jeśli jesteś zainteresowany podjęciem zatrudnienia na stanowisku kierowcy autobusu, ciekawe oferty znajdziesz m.in. w internecie, na przykład tutaj: https://www.gowork.pl/praca/rybnik;l.

 

Artykuł sponsorowany

1 komentarz do “Praca jako kierowca autobusu na Śląsku – wymagania, zarobki, poszukiwanie pracy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *