Strona główna » Blog » Najem instytucjonalny na rynku mieszkaniowym – czy jest bezpieczny?

Najem instytucjonalny na rynku mieszkaniowym – czy jest bezpieczny?

Najem instytucjonalny

Rosnąca inflacja oraz ograniczony dostęp do kredytów hipotecznych sprawiają, że coraz więcej młodych osób szuka bezpieczniejszych alternatyw, dzięki którym uzyskują miejsce zamieszkania. Wśród wielu dostępnych rozwiązań na rynku mieszkaniowym rosnącą popularnością cieszy się najem instytucjonalny. Jednym z powodów takiego zjawiska jest brak ryzyka drastycznych podwyżek czynszu. Czym jest najem instytucjonalny i jak ustalić wysokość czynszu podczas podpisywania umowy?

Czym jest najem instytucjonalny?

Najem instytucjonalny to jeden z rodzajów umów najmu. W odróżnieniu od innych umów dostępnych na rynku mieszkaniowym najem instytucjonalny w lepszym stopniu pozwala zabezpieczyć interesy właściciela nieruchomości.

Co więcej, przepisy w umowie tworzą również lepsze warunki lokatorskie dla lokatorów. Taki sposób najmu jest stosunkowo młody na rynku mieszkaniowym, ponieważ pojawił się w 2017 roku.

To właśnie w tym roku uchwalono Ustawę z dnia 20 lipca 2017 o Krajowym Zasobie Nieruchomości. Najem instytucjonalny według wspomnianego aktu prawnego może być zawierany przez osobę fizyczną, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną – taka elastyczność podmiotowa tworzy szerokie możliwości w kwestii zawierania korzystnych umów.

Najem instytucjonalny

Dlaczego coraz więcej osób decyduje się na najem instytucjonalny?

Z roku na rok coraz więcej osób, które nie mogą sobie pozwolić na wzięcie kredytu hipotecznego, decyduje się na najem instytucjonalny. Nie mam w tym, jednak nic dziwnego, ponieważ z takiej umowy płynie wiele korzyści.

Instytucje oferujące ten rodzaj najmu mają doświadczenie oraz wypracowane procedury, przez co współpraca z takim podmiotem przy zawieraniu umowy przebiega sprawnie.

Co ważne, umowa może być zawarta na dowolny okres. W odróżnieniu od najmu okazjonalnego lokator nie musi wskazywać potencjalnego miejsca, do którego przeniesie się przy ewentualnych czynnościach eksmisyjnych. Co często jest problemem dla osób nie mających alternatywnego adresu.

Bezpieczeństwo najmu instytucjonalnego

Każdy potencjalny lokator chce uzyskać bezpieczeństwo mieszkaniowe, a także mieć pewność, że umowa najmu została sporządzona na podstawie przepisów prawa. Zawieranie umowy najmu instytucjonalnego z przedsiębiorstwem lub funduszem gwarantuje spełnienie właśnie takich założeń.

Znaną instytucją oferującą najem  na atrakcyjnych warunkach jest spółka PFR Nieruchomości. Przedsiębiorstwo oferuje różnorodne mieszkania na wynajem. Kraków jest przykładem miasta, na którego terenie można znaleźć nieruchomości dostępne pod najem instytucjonalny.

W jaki sposób określić wysokość czynszu wynajmowanego mieszkania?

Osoba, która chce podpisać umowę najmu instytucjonalnego, musi mieć zdolność czynszową, która de facto pozwala określić wysokość czynszu. Jeśli lokator ma zdolność, to znak, że jego zarobki pozwalają opłacać w terminie czynsz i towarzyszące opłaty związane z najmem nieruchomości.

Wysokość czynszu jest jednak uzależniona od tego, w jakiej lokalizacji położona jest nieruchomość, będąca przedmiotem najmu instytucjonalnego. Inne stawki czynszu będą kształtować się w Poznaniu, a inne w Krakowie. Różnice w stawkach mogą wynosić od 10 do nawet 30 zł za 1 m2.

1 komentarz do “Najem instytucjonalny na rynku mieszkaniowym – czy jest bezpieczny?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *