Strona główna » Blog » Firma transportowa – czym się zajmuje?

Firma transportowa – czym się zajmuje?

firma transportowa

Codziennie na drogach można zobaczyć miliony ciężarówek, które przewożą różnego rodzaju ładunki z miejsca produkcji do miejsc docelowych, takich jak sklepy czy dystrybutorzy towarów. Za ich transport odpowiada zazwyczaj firma truckingowa, która wykonuje szereg usług dla klienta.

Firma transportowa a firma spedycyjna

„Spedycja” definiowana jest przez zwrot „spedycja”. Myśląc o tym, czym różni się firma transportowa od firmy spedycyjnej, należy ustalić rozróżnienie „spedycji”. Spedycja to usługa wykonywana przez firmy zajmujące się obsługą wszelkiego rodzaju ładunków drogą lądową, kolejową, lotniczą lub morską. Oprócz obsługi ładunków, firmy te często świadczą również inne usługi. Firma, która nie jest firmą transportową, nie jest tym samym, co firma spedycyjna.

W przeciwieństwie do firmy spedycyjnej, która zajmuje się całą koordynacją procesu transportu przedmiotu z jednego punktu do drugiego, firma spedycyjna zajmuje się samym transportem. Oznacza to, że zakres pracy firmy transportowej jest większy. Przesyłka jest po prostu wysyłana z jednego miejsca do drugiego bez wykonywania jakichkolwiek innych czynności. Aby zapewnić, że określony ładunek jest transportowany bezpiecznie, firma transportowa wysyła swoją flotę pojazdów, aby to zrobić. Z kolei firma spedycyjna zajmuje się całym procesem, począwszy od sporządzenia konkretnej umowy z klientem, aż po realizację przesyłki. Wybiera odpowiedni rodzaj floty, aby dostarczyć towar we właściwy sposób. Profesjonalnie pomaga zleceniodawcy w znalezieniu najbardziej odpowiedniego przewoźnika. Koordynowanie całego procesu spedycyjnego należy do obowiązków firmy spedycyjnej. Za obsługę przesyłki odpowiada przewoźnik. Znalezienie odpowiedniego przewoźnika to również funkcja firmy. Do obowiązków należy również proces koordynowania realizacji zlecenia. Jeśli w trakcie jego realizacji pojawią się jakieś problemy, firma może się nimi zająć. W okresie zamykania zlecenia należy dokonać rozliczeń dokumentacyjnych.

Jakie są podobieństwa i różnice między firmą spedycyjną a firmą transportową? Firmy spedycyjne dostarczają towary dla klientów w różnych sektorach transportu, podczas gdy firmy transportowe dostarczają towary dla klientów tylko w jednym sektorze. Kluczową różnicą jest to, że firmy transportowe posiadają własną flotę, podczas gdy firmy spedycyjne nie. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, firmy spedycyjne są odpowiedzialne za wszystkie etapy, podczas gdy firmy transportowe zajmują się jedynie transportem towarów. Ponadto, firmy transportowe mogą działać niezależnie od firm spedycyjnych, podczas gdy firmy spedycyjne zazwyczaj muszą współpracować z firmami transportowymi.

Czym się kierować przy wyborze firmy transportowej?

Przy wyborze firmy transportowej pojawia się pewna doza niepewności, zwłaszcza gdy próbujemy tego po raz pierwszy. Nie wiemy, czy wybrana przez nas firma działała już w danej branży, czy bez problemu wykona usługę transportową i czy ma doświadczenie w działaniu na tym terenie. Ponadto musimy wybrać odpowiedni rodzaj transportu (drobnica, przesyłka zwykła, przesyłka paletowa lub ponadgabarytowa, przesyłka chłodnicza, transport ADR), a także upewnić się, że firma transportowa posiada odpowiednie certyfikaty i potrafi odpowiednio zabezpieczyć towar na czas transportu lub posiada ubezpieczenie, które w razie wypadku pokryje finansowo klientów. Wiele osób decyduje się na korzystanie z firm spedycyjnych, które współpracują z firmami transportowymi o ugruntowanej pozycji.

4 komentarze do “Firma transportowa – czym się zajmuje?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *