Strona główna » Blog » Jak działa transport ponadgabarytowy na terenie województwa śląskiego?

Jak działa transport ponadgabarytowy na terenie województwa śląskiego?

Chcesz dowiedzieć się, jak wygląda i funkcjonuje transport ponadgabarytowy w województwie śląskim? Z myślą o Tobie przygotowaliśmy zbiór najważniejszych informacji, z którego dowiesz się, jak przebiega i czego dotyczy transport niskopodwoziowy na Śląsku. Dzięki temu będziesz wiedzieć, jak wygląda m.in. transport maszyn górniczych czy budowlanych.

 

Czym jest transport niskopodwoziowy?

Określeń transport ponadgabarytowy i niskopodwoziowy często używa się zamiennie, chociaż nie jest to do końca poprawne. Transporty ponadgabarytowe dotyczą przewozów, w których ładunek bądź cały sprzęt przekracza normy określone w transporcie drogowym. Według ustawy z 20 czerwca 1997 roku transport ponadgabarytowy to taki, gdzie masa pojazdu z ładunkiem albo samego ładunku wynosi więcej niż 42 tony. W tę wartość wliczana jest nie tylko waga pojazdu i przewożonego towaru, lecz także paliwa i kierowcy. O transporcie niskopodwoziowym mówi się głównie, gdy dochodzi do przewozu maszyn rolniczych czy też budowlanych, niekoniecznie przekraczających normy wagowe.

transport ponadgabarytowy

Jak wygląda transport maszyn?

Wiele osób nie wie, jak transportuje się duże ładunki, np. samochody ciężarowe, maszyny budowlane, jednostki pływające, domki holenderskie, elementy elektrowni wiatrowych czy też maszyny górnicze. Aby przewieźć takie ładunki, należy skorzystać z odpowiedniej naczepy, która jest w stanie nie tylko w bezpieczny sposób przewieźć np. maszyny budowlane, lecz także pozwala na umieszczenie ładunku na niej w komfortowy, a przede wszystkim niezagrażający innym uczestnikom ruchu drogowego sposób. Dlatego właśnie powstały transporty niskopodwoziowe, które charakteryzują się niskimi naczepami, zapewniającymi bezproblemowe umieszczanie ładunku i spokojny transport.

Takimi transportami zajmują się jedynie specjaliści, którzy są w stanie odpowiednio ułożyć ładunek, zabezpieczyć go, przymocować do naczepy i przewieźć. Nie jest to proste zadanie. Wymaga wielu lat doświadczenia, sprawności pamięci, aby o niczym nie zapomnieć i dobrej organizacji pracy. Zlecając transport maszyn budowlanych, górniczych czy innego typu ponadgabarytowych ładunków należy stawiać jedynie na odpowiednie firmy. Muszą one mieć nienaganne opinie, które poświadczają o odpowiednim podejściu do zadania. Niestraszne im długie kilometry, kształty ładunków czy też ich masa. Specjaliści wiedzą, co i jak zrobić, aby całość dotarła na miejsce zlecenia w nienaruszonym stanie. Dobrze wykonany transport niskopodwoziowy w Katowicach i w innych miejscowościach w Polsce może być przeprowadzony tylko przez specjalistów.

Jakie maszyny można przewodzić?

W województwie śląskim transport ponadgabarytowy stale się rozwija, przez co coraz więcej firm oferuje swoje usługi. W Katowicach bez problemu można znaleźć dobrych specjalistów, którzy zapewniają m.in. transport samochodów ciężarowych. Zwiększone zapotrzebowanie na taki rodzaj usług w województwie śląskim spowodowane jest dużą ilością kopalni oraz dobrze rozwiniętemu przemysłowi. To jedyne takie miejsce w Polsce, w którym stale rośnie w siłę transport maszyn górniczych.

Śląsk to również miejsce, w którym stale rozwija się infrastruktura oraz drogi, dlatego transport maszyn budowlanych również zyskuje na znaczeniu. Istotne jest to, że usługi tego typu pozwalają na stałe wykonywanie prac wielu jednostek. Dzięki sprawnie i bezpiecznie wykonywanemu transportowi ponadgabarytowemu dobrze funkcjonują również na budowach czy w kopalniach. Dlatego tak ważne jest to, aby odpowiednio dobierać firmy transportowe, które zapewniają bezpieczny przewóz ładunku o ponadgabarytowego.

4 komentarze do “Jak działa transport ponadgabarytowy na terenie województwa śląskiego?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *