Strona główna » Blog » Opony zimowe a całoroczne. Jakie będą najlepsze dla Twojego samochodu?

Opony zimowe a całoroczne. Jakie będą najlepsze dla Twojego samochodu?

Opony zimowe a całoroczne

Jesień to dla wielu kierowców czas dylematów. Czy lepiej wybrać sprawdzone rozwiązanie w postaci opon zimowych, czy może skusić się na zakup zdobywających coraz większą popularność opon całorocznych? Odpowiedź na to popularne pytanie nie jest prosta, gdyż wymaga indywidualnego podejścia.

Zimowe czy całoroczne – wybór opon przed zimą

Jesienią, kiedy temperatura zaczyna spadać, wielu właścicieli samochodów rozpoczyna poszukiwania nowego ogumienia. Często pierwszym krokiem jest odwiedzenie sklep z oponami. Stajemy wówczas przed kluczową decyzją: czy zainwestować w opony zimowe, które wymagają sezonowej wymiany dwa razy w roku, czy też wybrać opony całoroczne, eliminując konieczność posiadania dwóch kompletów opon? Chociaż opony całoroczne mogą wydawać się atrakcyjnym rozwiązaniem, zwłaszcza z perspektywy oszczędności, wielu kierowców zastanawia się, czy oferują one takie same poziomy bezpieczeństwa jak tradycyjne opony zimowe.

Opony całoroczne a sezonowe

Rozterki kierowców dotyczące wyboru opon są uzasadnione. Chociaż producenci opon całorocznych zapewniają, że ich produkty są dopracowane pod względem bezpieczeństwa i niezawodności jak nigdy wcześniej, jednocześnie przestrzegają jednak, że tworzone są głównie z myślą o kierowcach, którzy nie pokonują zimą zbyt dużych dystansów i rzadko jeżdżą w trudnych warunkach pogodowych.

Opony całoroczne są kompromisem – mają sprostać wymaganiom stawianym zarówno oponom letnim, jak i zimowym. Jest to możliwe tylko w ograniczonym zakresie. Opony letnie mają twardą mieszankę gumową, która zachowuje odpowiednią sztywność nawet w wysokich temperaturach. W niskich temperaturach ich guma robi się jednak aż zanadto sztywna, co osłabia ich parametry użytkowe. Opony zimowe mają miękką mieszankę, która świetnie radzi sobie w niskich temperaturach, ale w wysokich staje się zbyt elastyczna, co powoduje niestabilność i nadmierne ścieranie bieżnika.

Opony całoroczne muszą więc wykorzystywać mieszankę, która zachowa odpowiednie parametry twardości w jak najszerszym zakresie temperatur. Logiczne jest więc, że nie będą one oferować maksymalnej wydajności w skrajnych warunkach, takich jak upały czy mrozy. Charakterystyczna rzeźba bieżnika opon całorocznych łączy elementy typowe dla opon letnich i zimowych. Ograniczony kontakt z nawierzchnią drogi wymusza jednak pewne kompromisy w zakresie specyficznych rozwiązań dla każdego sezonu.

Opony zimowe a całoroczne

Jakie opony wybrać na zimę?

Opony całoroczne, ze względu na ich kompromisowy charakter, zazwyczaj nie dorównują oponom zimowym podczas niezależnych testów hamowania na śliskiej nawierzchni, przyczepności na śniegu czy odporności na zmienne warunki atmosferyczne. Opony zimowe są w stanie zapewnić wyższy poziom bezpieczeństwa, co powinno być kluczowym kryterium wyboru. Kierowcy, którzy jeżdżą dużo, często pokonują dalekie dystanse, poruszając się drogami szybkiego ruchu, mają agresywny styl jazdy i muszą korzystać z auta nawet w skrajnych warunkach atmosferycznych, powinni zdecydować się na opony zimowe.

Opony całoroczne mogą być alternatywą dla „zimówek” tylko w przypadku określonej grupy kierowców: tych, którzy jeżdżą niewiele, najczęściej po dobrej jakości drogach, mają umiarkowany styl jazdy i mogą pozwolić sobie na alternatywną formę transportu w przypadku załamania pogody. Wielu kierowców spełnia te kryteria, a dodatkowo posiadacze wielu samochodów mogą zdecydować się na opony całoroczne dla pojazdów rzadziej używanych.

Mimo iż nazwa „opony całoroczne” sugeruje, że są one uniwersalnym zamiennikiem dla opon letnich i zimowych, warto podkreślić, że nie zapewniają one identycznych osiągów jak specjalistyczne opony sezonowe. Opony całoroczne sprawdzą się przez cały rok, ale tylko wtedy, gdy korzystamy z nich zgodnie z zaleceniami producenta.

1 komentarz do “Opony zimowe a całoroczne. Jakie będą najlepsze dla Twojego samochodu?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *