W Polsce coraz szybciej rozwijają się różne nowoczesne rozwiązania informatyczne tworzone z myślą o transporcie publicznym – w tym zaawansowane systemy informacji pasażerskiej, które ułatwiają podróżnym przemieszczanie się po poszczególnych miastach. Mowa tutaj m.in. o wyświetlaczach TFT, na których wyświetlane są bieżące informacje o trasach, przystankach i planowanym czasie przyjazdu. To jednak nie wszystko!
Dynamiczna informacja pasażerska na Śląsku
Nie tak dawno temu zakończono kompleksowe prace nad wdrożeniem systemu SDIP 2 dla Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Mowa tutaj o rozwiązaniu, które zintegrowało aż 56 miast, 460 linii komunikacyjnych, 7000 przystanków i blisko 1500 autobusów, tramwajów czy trolejbusów. System ten pozwala pasażerom sprawdzać w czasie rzeczywistym informacje dotyczące transportu z danego przystanku i linii z uwzględnieniem wszelkich utrudnień w ruchu.
Co więcej, informacje te można sprawdzić zarówno za pośrednictwem smartfona, jak i zainstalowanych na przystankach wyświetlaczy. Nie zapomniano tutaj również o osobach niepełnosprawnych — każda tablica została uzupełniona informacją głosową, którą można uruchomić podświetlanym klawiszem. System SDIP 2 to kolejny element składający się na proces wdrażania rozwiązań z zakresu smart-city.
Rozwiązania digitalowe dla transportu w Krakowie i Szczecinie
Coraz więcej miast w Polsce decyduje się wdrażać na szeroką skalę inteligentne systemy transportowe. Przykładowo w Szczecinie wprowadzono zaawansowany system zarządzania ruchem, który informuje kierowców o czasie przejazdu pomiędzy poszczególnymi miejscami, a także o utrudnieniach w ruchu.
Z kolei w Krakowie na przystankach i miejscach o dużym natężeniu ruchu powstaje coraz więcej wyświetlaczy TFT. Wyświetlają one pasażerom szczegółowe informacje dotyczące przyjazdu i odjazdu wybranych środków transportu. Powstają też strefy ograniczonego dostępu w centrum miasta i systemy inteligentnego sterowania ruchem drogowym (np. automatyczne sterowanie sygnalizacją świetlną). Do tego dochodzą elektroniczne rozkłady jazdy np. na przystankach tramwajowych w Warszawie czy specjalne ekrany dotykowe na biletomatach i kasownikach.
Wyświetlacze TFT — co należy wiedzieć?
Inwestycja w wyświetlacze TFT to obecnie jeden z filarów w zakresie inteligentnych rozwiązań wdrażanych w wielu miastach w Polsce. Skuteczny system informacji pasażerskiej jest kluczem do zmniejszenia opóźnień i zwiększenia komfortu podróżowania.
Dane na wyświetlaczach są aktualizowane w czasie rzeczywistym. Wyświetlacze TFT informują o godzinach odjazdów i przyjazdów, opóźnieniach, zmianach w rozkładzie jazdy oraz o warunkach pogodowych.
Warto zaznaczyć, że wszystkie wyświetlacze TFT muszą spełniać określone normy. Istotne są tu m.in. odporność na wibracje, zmiany temperatury i zakłócenia elektromagnetyczne. Wyświetlacze muszą działać bezawaryjnie przez długi czas, bez konieczności częstej konserwacji. Alternatywnymi rozwiązaniami są także wyświetlacze e-papierowe oraz ekrany LCM w kasownikach.
Uważam, że temat jest wart uwagi. Zapraszam do klikania w link