Strona główna » Blog » Atrakcje w Sosnowcu. Co ciekawego można zobaczyć w Sosnowcu?

Atrakcje w Sosnowcu. Co ciekawego można zobaczyć w Sosnowcu?

atrakcje sosnowiec

Sosnowiec to największe miasto w Zagłębiu Dąbrowskim i chociaż wydaje się głównie przemysłowy, to posiada kilka miejsc, które warto zobaczyć. Jakie atrakcje w Sosnowcu są warte obejrzenia? Stworzyliśmy dla Was subiektywne zestawienie tego, co naszym zdaniem warto w tym mieście zobaczyć.

Zamek Sielecki w Sosnowcu

sosnowiec atrakcje
źródło: luzne-gacie.pl

Najstarszym obiektem w Sosnowcu jest Zamek Sielecki w Sosnowcu-Sielcu, który położony jest na lewym brzegu Czarnej Przemszy. Jego historia sięga późnego średniowiecza, choć do niedawna uważano, że powstał w 1620 roku. Ostatnim właścicielem w 1994 roku stało się miasto Sosnowiec, które w 2002 roku po wyremontowaniu jego części, otworzyło w nim siedzibę Sosnowieckiego Centrum Sztuki – Zamek Sielecki. Obecnie można na nim oglądać wystawy regionalne i galerie – czasowe i stałe. W zamku organizowane są też warsztaty i inne wydarzenia dla różnych grup wiekowych. Aktualną wystawę regionalną można oglądać od poniedziałku do piątku od godz. 8 do 19, a w soboty i niedzielę od 15 do 19. Cena biletu na wszystkie wystawy wynosi 12 zł, bilet ulgowy kosztuje 6 zł. W poniedziałki wstęp dla wszystkich kosztuje 6 zł. Te przepiękne wnętrza idealnie dodają klimatu do oglądania wszelkich wystaw. W zamku można skorzystać z lekcji rysunku i malarstwa dla dzieci i młodzieży w cenie 175 zł na miesiąc oraz warsztatów malarskich dla dorosłych w cenie 110 zł na miesiąc. Zarządcy mają również bogatą ofertę edukacyjną dla szkół.

Pałac Dietla w Sosnowcu

Pałac Dietla to neobarokowy pałac, który wybudował Heinrich Dietel w Sosnowcu. Znajdziemy go przy ulicy Stefana Żeromskiego 2. Został on wybudowany około 1900 roku i był rezydencją rodową do końca II wojny światowej, kiedy to został on przejęty przez radzieckie NKWD na komendanturę. Później znajdowała się tam szkoła muzyczna, w 1997 roku budynek trafił w ręce prywatne. Obecnie działa on jako prestiżowe centrum konferencyjno-biznesowe oraz artystyczno-kulturalne. Organizowane w nim są wystawy, spotkania artystyczne, biznesowe czy sympozja. Właściciel nie zapomniał jednak o tych, dla których jest to perełka architektoniczna i zabytek warty obejrzenia dlatego pałac można zwiedzać z kustoszem od maja do grudnia. Zawsze w pierwszą i drugą środę miesiąca o godz. 11 oraz w pierwszą sobotę miesiąca o godz. 11. Bilet normalny na zwiedzanie kosztuje 15 zł, a ulgowy 10 zł. W przypadku grup zorganizowanych można umówić się na dowolny termin w czasie, kiedy w pałacu nie ma żadnej rezerwacji na imprezę. Wnętrza pałacu są unikatowe i bardzo bogate, dlatego warte zobaczenia.

Atrakcje w Sosnowcu – muzeum w pałacu

sosnowiec atrakcje
źródło: twojezaglebie.pl

Sosnowiec obfituje w pałace i nie można nie wspomnieć o Pałacu Schoena, w którym znajduje się Muzeum w Sosnowcu. Ten neobarokowy pałac miejski znajduje się w uroczym zespole parkowo-pałacowym Schoena, usytuowanym między dzielnicą Pogoń a Środula, na lewym brzegu Czarnej Przemszy. W pałacu znajdziemy muzeum w Sosnowcu, sale reprezentacyjne Urzędu Stanu Cywilnego w Sosnowcu oraz restauracje. Pałac Schoena Muzeum w Sosnowcu zaczęło działalność w 1985 roku najpierw jako oddział Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, a 10 lat później jako niezależna placówka przejęta przez sosnowiecki samorząd. To tutaj poznamy historię i zwyczaje tego miasta, a do tego możemy zobaczyć piękne wnętrza pałacu. Zwiedzanie jest możliwe od wtorku do soboty od godz. 10 do godz. 19 oraz w niedzielę od godz. 10 do 18. W każdy czwartek zwiedzanie jest bezpłatne, natomiast w pozostałe dni bilet normalny kosztuje 10 zł, ulgowy 7 zł, a bilet rodzinny (do 4 osób) – 20 zł. W muzeum możliwe jest zorganizowanie lekcji muzealnych, jak i warsztatów plastycznych.

Dom Ludowy w Sosnowcu

sosnowiec atrakcje
źródło: wikipedia.org

Jedną z atrakcji w Sosnowcu jest Dom Ludowy w stylu zakopiańskim znajdujący się przy ul. Klubowej 2 w sosnowieckiej dzielnicy Ostrony Górniczne. Powstał on w 1902-1903 roku i został zaprojektowany przez warszawskich architektów w stylu zakopiańskim, czyli stylem budownictwa drewnianego. W skład całego kompleksu wchodziły Willa Dyrektora, Szpital, Szkoła, Ambulatorium, 2 domu urzędnicze i dom ludowy. W obiekcie zaraz po jego powstaniu znajdowały się gospoda górnicza, biblioteka z czytelnią, sala balowa i bilardowa, restauracja oraz sala teatralna. Było to miejsce stworzone dla wypoczynku urzędników i wybranych pracowników Warszawskiego Towarzystwa Kopalń i Zakładów Hutniczych, do których należało. DO wybuchu II wojny światowej budynek służył jako ośrodek życia społecznego i kulturalnego, a po wojnie do końca lat 70. II wieku usytuowany był tam Dom Kultury Kopalni Kazimierz-Juliusz. Aktualnie Dom Ludowy w Sosnowcu pełni rolę Domu Weselnego. Ma tam swoją siedzibę również Szkółka Drzew „Alicja”. Możliwe jest również skorzystanie z miejsc noclegowych. Do dzisiaj zachowały się drewniane stropy, oryginalna stolarka okienna i drzwiowa, piece kaflowe i elementy wystroju wnętrz.

Znacie kolejne ciekawe atrakcje w Sosnowcu? Gdzie warto pójść z dziećmi, co zobaczyć? Zachęcamy do dzielenia się pomysłami i atrakcjami wartymi obejrzenia.

8 komentarzy do “Atrakcje w Sosnowcu. Co ciekawego można zobaczyć w Sosnowcu?”

  1. Mój dziadek należał do Warszawskiego Towarzystwa Kopalń i Zakładów Hutniczych, dom ludowy w Sosnowcu jest miejscem, które odwiedzam co roku już od wielu lat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *