Strona główna » Blog » Karta ŚKUP – jak ją używać w komunikacji miejskiej?

Karta ŚKUP – jak ją używać w komunikacji miejskiej?

śkup jak używać

Karta ŚKUP czyli Śląska Karta Usług Publicznych dedykowana została mieszkańcom Aglomeracji Śląskiej, którzy poruszają się głównie komunikacją miejską. Poza tym, że można na niej trzymać bilety to jeszcze są niej zakodowane ulgi. Jak używać karty ŚKUP? Sprawdziliśmy dla Was.

Jak otrzymać swoją kartę ŚKUP?

Są dwie możliwości posiadania karty ŚKUP – wersja spersonalizowana i niespersonalizowana. W pierwszym przypadku otrzymujemy dostęp do naszego konta, mamy zapamiętane wszystkie zniżki i możemy się nią posługiwać jak dokumentem. Spersonalizowaną kartę ŚKUP otrzymamy na pisemny wniosek, który składa się w Punkcie Obsługi Pasażera lub przez stronę kartaskup.pl za pośrednictwem Portalu Klienta. Można ją odebrać we wskazanym Punkcie Obsługi Pasażera w ciągu dwóch dni roboczych lub otrzymać ją pocztą na wskazany adres. Wtedy zostaje ona dostarczona w ciągu 14 dni listem poleconym. Jej odbiór potwierdza się poprzez pierwsze logowanie do Portalu Klienta.

Gdzie doładujesz kartę ŚKUP?

Przed pierwszym użyciem karty należy zasilić ją wybraną kwotą lub zapisać na niej swój bilet elektroniczny. Zasilenie karty to nic innego jak przelanie na nią pieniędzy, którymi możemy potem zapłacić za pojedyncze bilety, parkowanie czy bilet długoterminowy. Kartę możemy zasilić w wybranym Punkcie Obsługi Pasażera, automatach biletowych ŚKUP oraz przez stronę www na Portalu Klienta, dzięki różnym możliwością możemy to zrobić gotówką lub kartą płatniczą a także poprzez przelewy. Poprzez Portal Klienta możemy zapłacić szybką płatnością. Jest tez możliwość przelania pieniędzy wpisując konto, które znajduje się na rewersie naszej karty ŚKUP. Śląska Karta Usług Publicznych ma limit transakcyjne. Pojedyncza transakcja bez autoryzacji PIN-em to 50 zł, z autoryzacją PIN-em – 200 zł. Miesięczny limit transakcji i maksymalne saldo dostępnych środków wynosi 200 zł. Maksymalna wysokość wszystkich zasileń w roku kalendarzowym nie może przekroczyć 2400 zł.

śkup jak używać
źródło: gostynslaska.pl

Jak używać karty ŚKUP w komunikacji miejskiej?

Po wejściu do pojazdu (autobus lub tramwaj) mamy obowiązek przyłożyć kartę ŚKUP do czytnika. Jeśli znajduje się tam bilet okresowy, zostanie on zczytany i możemy kontynuować podróż. W przypadku, gdy nie ma biletu okresowego, automat sprawdzi czy istnieje niewykorzystany bilet. Jeżeli jest taki, zostanie on skasowany, a przy kontroli, pokaże się to na wyświetlaczu kontrolującego. Przy braku biletu na karcie, czytnik pobierze pieniądze z elektronicznej portmonetki na karcie ŚKUP, w celu zakupu biletu zgodnie z taryfą odległościową, a jeżeli nie będzie miał z czego na wyświetlaczu pojawi się informacja „Niewystarczająca kwota!”. Przy tej informacji wiadomo, że jedziemy bez ważnego biletu i w przypadku kontroli, będziemy musieli zapłacić mandat. Jeżeli na karcie zapisana jest ulga ustawowa – wszystkie pobierane opłaty będą o tą ulgę zmniejszone.

Różne typy biletów – różne działania z kartą ŚKUP

Bilet strefowo-czasowy można zakupić i zakodować na karcie wcześniej. Można go też kupić w czytniku w autobusie – płacąc środkami z konta ŚKUP. Wtedy należy przed przyłożeniem karty nacisnąć lewy górny róg, potem przyłożyć ŚKUP, a następnie wybrać odpowiadający nam bilet, poruszając się lewym górnym przyciskiem. Lewym dolnym możemy natomiast zwiększyć liczbę biletów, jeśli chcemy kupić innym osobom, które z nami podróżują. Wszystko zatwierdzamy prawym górnym przyciskiem i na zakończenie drugi raz przykładamy kartę. Bilety okresowe możemy kupić w POP, Stacjonarnych Punktach Sprzedaży, stacjonarnych automatach biletowych ŚKUP, przez Portal Klienta lub w aplikacji Mobilny ŚKUP. Jeżeli mamy kartę spersonalizowaną i zakodowaną na niej zniżkę, nie musimy się legitymować już żadnym dodatkowym dokumentem uprawniającym do tej zniżki.

9 komentarzy do “Karta ŚKUP – jak ją używać w komunikacji miejskiej?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *