Strona główna » Blog » Ile kosztują okna do domu jednorodzinnego w Polsce?

Ile kosztują okna do domu jednorodzinnego w Polsce?

okna do domu jednorodzinnego

Zakup stolarki okiennej do nowo powstałego budynku mieszkalnego wiąże się ze sporym wydatkiem. Podobnie jak w przypadku modernizowanego domu jednorodzinnego, trzeba być przygotowanym na dość wysokie koszty. Kupując zestaw okien można jednak sporo zaoszczędzić. Jakie czynniki wpływają na koszt zakupu? Ile kosztują okna wraz z montażem? Czy warto zainwestować w modele plastikowe? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania udzielamy w poniższym artykule.

 

Od czego zależy cena okna?

Jednym z ważniejszych czynników determinujących koszt zakupu jest rodzaj materiału, z którego zostały wykonane okna do domu. Cena zależy przede wszystkim od oferty wybranego producenta stolarki okiennej. Z reguły najtańsze są okna plastikowe, a najdroższe drewniane i aluminiowe. W przypadku modeli PCV na koszt zakupu wpływa także kolor profili. W najniższej cenie można kupić klasyczne okna białe. Za okleiny kolorowe lub drewnopodobne trzeba średnio dopłacić od 20 do 40%.

Spośród pozostałych czynników wpływających na cenę należy wymienić wymiary, kształt oraz sposób otwierania. Zdecydowanie więcej kosztują okna o zaokrąglonym kształcie niż te w standardowym formacie. Droższe są również modele dachowe oraz rozwierno-uchylne z ruchomym słupkiem. Więcej też trzeba zapłacić za duże przeszklenia i ultrawąskie profile. Na koszt zakupu wpływa w znacznym stopniu budowa profili, grubość pakietu szybowego oraz wyposażenie w funkcjonalne dodatki, np. mechanizm stopniowania uchyłu, uszczelki przyszybowe czy zaczepy antywłamaniowe na całym obwodzie.

 

Ile kosztują okna do domu jednorodzinnego?

Cena modeli drewnianych jest znacznie wyższa niż plastikowych. Dwuskrzydłowe okna o standardowych wymiarach, które zostały wykonane z drewna można kupić za ok. 1000-1200 złotych. Modele trójskrzydłowe kosztują nawet dwukrotnie więcej. Ceny drewnianych okien tarasowych są dość zróżnicowane. Modele podnoszono-przesuwne kosztują od 2 000 do nawet 19 000 złotych. W cenie ok. 10 000 złotych można nabyć okna drewniane o wymiarach 3000 × 2000 cm.

Koszt montażu jest wyliczany najczęściej po obwodzie (do nawet 40 zł/m.b.) lub procentowo (10-15% od wartości wybranego modelu). W większości przypadków obejmuje także demontaż oraz obróbkę tynkarską. Wielu sprzedawców oferuje usługi montażowe w cenie. W koszcie zakupu zawarty jest z reguły transport okien. Prawidłowo zamontowana stolarka okienna może posłużyć użytkownikom przez kilkadziesiąt lat.

 

Ile kosztują okna plastikowe?

Ceny modeli PCV uzależnione są od koloru, rozmiaru, kształtu oraz parametrów termoizolacyjnych. Znaczny wpływ na koszt zakupu okien ma wartość współczynnika przenikania ciepła, rodzaj pakietu szybowego oraz wybór wyposażenia dodatkowego. Energooszczędne modele plastikowe z trzema szybami można kupić za około 1300 złotych. W podobnej cenie są dostępne okna z ultrawąskimi skrzydłami, których konstrukcja bazuje na sześciokomorowym systemie profili.

Energooszczędne i innowacyjne modele PCV oferuje firma Domel. W ofercie renomowanego producenta stolarki znajdują się okna o niskim współczynniku przenikania ciepła, które mogą być wyposażone w pakiet trzyszybowy. Oferowane konstrukcje zostały wyposażone w kształtownik wzmocnienia, co dodatkowo zwiększa odporność profili na obciążenie wiatrem i niekorzystne warunki atmosferyczne. Oprócz tego wyróżniają się doskonałymi parametrami akustycznymi, dzięki czemu dostatecznie chronią przed uciążliwym hałasem dochodzącym z ulicy.

 

Podsumowanie

Ile kosztuje okno do domu jednorodzinnego? Wiele zależy od jakości materiału oraz parametrów cieplnych. Okna PCV o standardowych wymiarach kosztują ok. 700-800 złotych. Cena energooszczędnych modeli oscyluje w granicach 1300-1500 zł. Na spory wydatek trzeba być przygotowanym w przypadku zakupu okien o niestandardowych kształtach i wymiarach. Zdecydowanie droższe są okna dachowe, duże przeszklenia oraz drzwi tarasowe z mechanizmem przesuwnym.

4 komentarze do “Ile kosztują okna do domu jednorodzinnego w Polsce?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *