Strona główna » Blog » Atrakcje w Chorzowie. Co warto zobaczyć w Chorzowie?

Atrakcje w Chorzowie. Co warto zobaczyć w Chorzowie?

chorzów atrakcje

Chorzów to jedno z większych miast aglomeracji śląskiej, które warto odwiedzić. Na jego terenie znajduje się Park Śląski, któremu poświęciliśmy osobny wpis, ponieważ należy on do województwa śląskiego i leży na granicy z Katowicami. Sam Chorzów również skrywa miejsca warte odwiedzenia, a o których się nie mówi, bo nie są tak znane, jak wspomniany park. Gdzie jednak warto się udać?

Szyb Prezydent w Chorzowie

Na pewno warto odwiedzić odrestaurowany Szyb Prezydent Kompleks Sztygarka w Chorzowie. Sam Szyb umieszczono na Szlaku Zabytków Techniki. Od strony ul. Piotra Skargi zwiedzanie terenu dawnej kopalni i wieży jest dostępne całodobowo. Wejście bramą od ul. Tadeusza Kościuszki w okresie zimowym możliwe jest w godz. Od 6 do 21, a w okresie letnim od 6 do godz. 22. Wieczorem wieża jest podświetlana, co daje jeszcze wspanialszy efekt. Co ważne, zwiedzanie Kompleksu Sztygarka i Szybu Prezydent jest bezpłatne. Możliwe jest również zwiedzanie wieży z przewodnikiem, po wcześniejszym umówieniu się telefonicznym. Na terenie kompleksu znajduje się restauracja, kawiarnia, SPA i pensjonat. Do tego na miejscu dzieje się wiele wydarzeń, dlatego warto śledzić ich kalendarz, aby skorzystać z tych najciekawszych. Jeżeli chcemy poprowadzić konferencję czy szkolenie to w Szybie Prezydent w Chorzowie też jest taka możliwość, jednak największa atrakcja w Chorzowie to obejrzenie odrestaurowanych terenów kopalni i wieży.

Atrakcje w Chorzowie na łonie natury

Niewątpliwą atrakcją w Chorzowie na łonie natury jest zespół przyrodniczo-krajobrazowy „Uroczysko Buczyna”. Znajduje się on dokładnie na granicy Chorzowa i Rudy Śląskiej i kryje w sobie wiele ciekawych okazów fauny i flory. Całość ma powierzchnię ponad 65 ha i jest częścią leśnego pasa ochronnego Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Część gatunków, które tu występują rzadko pojawiają się w rejonach naszego kraju. To, na co warto zwrócić uwagę, to na pewno czartawa drobna, gruszyczka mniejsza, gwiazdnica bagienna, nerecznica grzebieniasta, rdestnica pływająca, wiąz szypułkowy, zachyłka oszczepowata, cienistka trójkątna czy pływacz – roślina mięsożerna. Przez teren uroczyska przechodzi zielony szlak turystyczny, nazywany Szlakiem Dwudziestopięciolecia PTTK i leży w zlewni rzeczki Kłodnicy. Uroczysko Buczyna należy do nadleśnictwa Katowice. Znajdziemy tu drzewa bukowe, które mają nawet 160 lat, a ich obwód przekracza 200 cm. Tutaj na pewno poczujemy się połączeni z naturą.

Kościół Świętego Wawrzyńca w Chorzowie

chorzów atrakcje
źródło: wikipedia.org

Dla tych, którzy lubią zabytki sakralne nie lada gratką będzie odwiedzenie kościoła św. Wawrzyńca. Ten drewniany kościół został zbudowany w XVI wieku w Knurowie, a do Chorzowa został przeniesiony przed wybuchem II wojny światowej na Wzgórze Wyzwolenia i tam znajduje się po dziś dzień. Kościół służył parafianom w Knurowie przez ponad 300 lat, do czasu, jak stwierdzili oni, że jest on za ciasny. Aby uniknąć niszczenia, po 10 latach jego nieużywania, został on przeniesiony do Chorzowa. Od 1938 roku kościół był filią parafii św. Antoniego, a od 1968 roku stał się kościołem parafialnym. Kościół zbudowany jest z drzewa modrzewiowego. Do tego polichromia stropu wykonana jest przez artystę plastyka Stefana Kątskiego i wszystko to, wraz z barokowym wyposażeniem sprawia, że warto go odwiedzić i obejrzeć. Znajduje się on na Szlaku Architektury Drewnianej Województwa Śląskiego. Msze święte odbywają się tu codziennie o godz. 7 i 18, natomiast w niedzielę msze odbywają się o godz. 8, 10, 12 i 17.

Teatr Rozrywki to świetna atrakcja w Chorzowie

chorzów atrakcje
źródło: pst.info.pl

To, czego absolutnie nie warto sobie odmawiać, jeśli chodzi o atrakcje w Chorzowie to zaglądniecie do Teatru Rozrywki w Chorzowie. Ten fantastyczny teatr muzyczny działa nieprzerwanie od 1985 roku i mieści się przy ul. Marii Konopnickiej 1. W teatrze pracują cztery fantastyczne zespoły – aktorski, wokalny, baletowy i orkiestra, dzięki czemu repertuar jest bardzo różnorodny i każdy może tu znaleźć coś dla siebie. Teatr najbardziej słynie jednak z musicali, które są tworzone na najwyższym poziomie. W repertuarze zadbano również o najmłodszych, dla których przygotowano specjalne przedstawienia. Dla małych artystów działa tu również chór dziecięcy. W teatrze pracuje ponad 100 artystów i wszyscy prezentują profesjonalny warsztat. Zdarza się, że w teatrze występują inne instytucje kultury podczas występów gościnnych. Na spektakle własne Teatru Rozrywki obowiązują ceny od 89 zł do 29 zł na dużej scenie, a na małej scenie bilety są w cenie 59-49 zł. Obowiązują zniżki na Kartę Dużej Rodziny, dla uczniów i studentów, honorowych dawców krwi i szpiku, niepełnosprawnych czy dla zasłużonych dla kultury (odznaczonych odznaką czy medalem). Repertuar zmienia się co miesiąc, więc warto sprawdzić, co tym razem przygotowali dyrektorzy artystyczni Teatru Rozrywki.

Znasz kolejne ciekawe miejsca w Chorzowie? A może warto polecić inne atrakcje w Chorzowie dla osób chcących odwiedzić to miasto? Zapraszamy do dyskusji i polecania wartościowych miejsc i obiektów.

6 komentarzy do “Atrakcje w Chorzowie. Co warto zobaczyć w Chorzowie?”

  1. Teatr Rozrywki w Chorzowie to miejsce które stale odwiedzam z żoną, wiele interesujących spektaklów nie raz przykuło naszą uwagę i uczciwie wam powiem, że nigdy się nie zawiodłem na sztuce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *