Strona główna » Blog » Atrakcje w Rybniku. Co warto zobaczyć w Rybniku?

Atrakcje w Rybniku. Co warto zobaczyć w Rybniku?

rybnik

Rybnik jest częścią województwa śląskiego i największym miastem aglomeracji rybnickiej. Miasto te posiada szereg atrakcji, które warto odwiedzić, żeby lepiej poznać to miejsce i poznać historię miasta. Atrakcje w Rybniku są na wyciagnięcie ręki. Zachęcamy do odhaczenia wszystkich z naszej listy.

Kopalnia Ignacy w Rybniku

Zabytkowa kopalnia Ignacy w Rybniku pozwala nam zwiedzić najstarszą kopalnię węgla kamiennego na ziemi rybnickiej i jedną z najstarszych na Górnym Śląsku. To doskonała okazja, żeby poznać maszyny parowe i działanie kopalni, która przez ponad 200 lat wydobywała węgiel z terenów Rybnika. W maszynowni i nadszybiu szybu Kościuszko znajduje się interaktywna wystawa o charakterze popularno-naukowym, która nawiązuje do idei centrum nauki. Głównym elementem tej wystawy jest maszyna parowa, która ma już ponad 100 lat i nadal działa, gdyż jest uruchamiana w ramach pokazu dla zwiedzających. Możemy również zwiedzić maszynownię szybu Głowacki, która zrekonstruowana jest na wygląd maszynowni z lat 80. I 90. XX wieku. I tutaj jednym z głównym eksponatów jest maszyna parowa z 1900 roku, która pracowała nieprzerwanie do 2008 roku. To co ucieszy miłośników pięknych widoków to wieża widokowa, która powstała w ramach rewitalizacji wieży ciśnienie. Możemy z niej zobaczyć panoramę ziemi rybnickiej, wodzisławskiej i raciborskiej, a jeżeli dopisze nam pogoda nawet pasma górskie Tatr i Sudetów. W Sprężarkowni możemy natomiast zobaczyć zabytkową sprężarkę elektryczną i czasowe wystawy, które są tam organizowane. Zwiedzanie kopalni możliwe jest od poniedziałku do piątku od godz. 9 do 17, a w soboty i niedzielę od godz. 11 do 19. Bilet normalny z pokazem maszyny parowej kosztuje 42 zł, bez pokazu 38 zł. Bilet ulgowy kosztuje 25 zł z pokazem i 21 zł bez pokazu. Można wybrać tańsze bilety na poszczególne atrakcje. Kopalnia oferuje również bilety rodzinne 2+2 oraz zniżki na kartę dużej rodziny.

Darmowa atrakcja w Rybniku

rybnik

Atrakcje w Rybniku bywają również darmowe. Jedną z nich jest Park Tematyczny nad Nacyną. Ten położony obok rzeki teren zagospodarowano w niesamowity sposób. To świetne miejsce, żeby eksperymentować ze swoim dzieckiem. Cały park podzielony jest na trzy grupy tematyczne. Pierwszą są urządzenia akustyczne, w których znajdują się m.in. fletnie pana, urządzenia do ogniskowania dźwięku czy telegrafy akustyczne. W ramach urządzeń ruchowych znajdziemy platformy równowagowe i obrotowe czy rezonans kładki. Natomiast w urządzeniach optycznych jest np. kalejdoskop giganta, tarcze Newtona, lustra walcowe czy zwierciadła. Urządzenia są proste i intuicyjne w obsłudze. To świetny sposób na rozwój zarówno ciała, jak i umysłu. Park jest ogólnodostępny i otwarty przez cały czas, a do tego korzystanie z niego jest bezpłatne. W parku znajduje się też strefa sportu dla aktywnych, gdzie znajduje się duże boisko wielofunkcyjne, siłownia zewnętrzna, a dla fanów rowerów mamy tor do jazdy bez pedałowania czyli pumptrack. Popularnością cieszy się również ścianka wspinaczkowa w postaci skał wspinaczkowych bulderingowych. W parku znajdziemy również tradycyjny plac zabaw, w których znajdziemy huśtawki, drabinki, karuzele, bujaki czy piaskownicę. Wszystko znajduje się na miękkim podłożu. A jeśli już się zmęczymy szaleństwem, możemy spokojnie przejść się alejkami parku, gdzie podziwiać można kwiaty i całą roślinność.

Atrakcje w Rybniku na świeżym powietrzu

rybnik

Dla miłośników atrakcji na świeżym powietrzu mamy dwie propozycje. Jedna to Jezioro Rybnickie, którzy jest utworzony przez zaporę w Rybniku Stodołach na rzece Rudy. Nad zbiornikiem znajdują się kluby żeglarskie, stanica harcerska, ośrodki rekreacyjne oraz restauracje i kawiarnie. Fani rybołówstwa mogą w zbiorniku łowić ryby słodkowodne, a nawet brać udział w licznych zawodach wędkarskich, które są tam organizowane. W zalewie można się kąpać w wyznaczonych miejscach i odradzamy wchodzenie do wody w innych miejscach. Drugą atrakcją w Rybniku na świeżym powietrzu jest Kalwaria Golejowska. Są to stacje drogi krzyżowej usytuowane u zbocza góry Grzybówka, które ciągną się aż do szczytu. To nie tylko wartość religijna, ale również fantastyczny spacer w górę, z pięknymi widokami na dolinę Rudy. Góra Grzybówka choć ma zaledwie 291 m npm to jest najwyższym naturalnym wzniesieniem na terenie Rybnika. W golejowskim lesie znajdziemy najwyższą na Śląsku wieżę widokową, która ma 36 metrów wysokości. Wieża ta, poza walorami turystycznymi, służy od lat do szybkiej lokalizacji miejsca pożaru lasu. Grzybówka, jak sama nazwa wskazuje, jest też świetnym miejsce do zbierania grzybów, dlatego wiele rybniczan jeździ właśnie tam, aby poszukiwać najlepszych okazów podczas sezonu grzybiarskiego.

Znacie inne ciekawe miejsca w Rybniku? A może kojarzycie atrakcje w Rybniku, które nie są znane, a które warto obejrzeć, czy to komercyjne czy bezpłatne. Zachęcamy do dzielenia się kolejnymi punktami, aby wszyscy wiedzieli, co warto odwiedzić w Rybniku. Niech powstanie mapa najlepszych miejsc do odwiedzenia w tym mieście.

9 komentarzy do “Atrakcje w Rybniku. Co warto zobaczyć w Rybniku?”

  1. Rybnik jest miastem, przez które przejeżdżam do pracy, aura która panuje w pobliżu Jeziora Rybnickiego jest nie do opisania. Pięknie miejsce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *