Strona główna » Blog » Jakie są zasady użytkowania soczewek miesięcznych?

Jakie są zasady użytkowania soczewek miesięcznych?

Soczewki

Soczewki kontaktowe są najczęściej przepisywane pacjentom, którzy mają chorobę oczu. Soczewki kontaktowe są dobrym rozwiązaniem dla wielu osób, ponieważ mogą poprawić widzenie i pomóc zapobiec trwałym uszkodzeniom spowodowanym przez inny rodzaj okularów. Poza tym to wygodny sposób na korekcję wzroku. Tym bardziej, gdy zdecydujesz się na nowoczesne, komfortowe i dobrze dopasowane soczewki miesięczne. Przekonaj się, jak należy z nich korzystać w prawidłowy sposób.

Dlaczego warto wybrać soczewki miesięczne?

Soczewki miesięczne są wygodną alternatywą dla kontaktów jednodniowych. Mogą być używane do 30 dni, co czyni je idealnym rozwiązaniem, jeśli nosisz soczewki codziennie. Są również często znacznie wygodniejsze niż soczewki jednodniowe, ponieważ wykonane są z bardziej miękkich materiałów. Oznacza to, że podczas noszenia są lżejsze na oczach i nie powodują podrażnień wokół krawędzi gałki ocznej.

Czy soczewki miesięczne trzeba zdejmować na noc?

Tak, powinieneś wyjmować soczewki kontaktowe na noc i regularnie je czyścić. Jeśli nosisz miesięczne soczewki kontaktowe, będzie to oznaczało wyjmowanie ich każdego wieczoru i czyszczenie za pomocą roztworu. Jest to ważne, ponieważ możesz nabawić się infekcji oczu, jeśli pozostawisz soczewki w nocy lub nie będziesz o nie odpowiednio dbać.

Soczewki

Ile  miesięczne mogą leżeć w płynie?

Roztwór służy do utrzymania wilgotności soczewek i ich czyszczenia. Oznacza to, że nie powinieneś pozostawiać soczewek w roztworze dłużej, niż zalecił to Twój optyk lub lekarz. Jeśli to zrobisz, istnieje ryzyko uszkodzenia soczewek bądź wywołania infekcji oka. Dzieje się tak dlatego, że jeśli to zrobisz, soczewka może stać się miękka i zacząć się psuć.

Czas, przez jaki soczewki mogą być pozostawione w roztworze, zależy od tego, jakiego typu soczewek używasz. Zatem sprawdź to u swojego optometrysty lub dostawcy soczewek kontaktowych, jeśli nie jesteś pewien, jak długo Twoje powinny tam pozostać.

Rodzaje soczewek kontaktowych korekcyjnych

Rodzaj soczewek kontaktowych, których potrzebujesz, będzie zależał od recepty i kształtu oczu. Istnieje kilka rodzajów soczewek korekcyjnych, w tym:

  • miękkie soczewki kontaktowe,
  • soczewki gazoprzepuszczalne,
  • sztywne soczewki gazoprzepuszczalne,
  • hybrydowe soczewki kontaktowe.

Istnieje kilka różnych rodzajów soczewek kontaktowych, które są przeznaczone do leczenia różnych schorzeń oczu. Należą do nich:

  • Soczewki na astygmatyzm — pomagają skorygować astygmatyzm, czyli niewyraźne widzenie, które może wystąpić, gdy Twoja rogówka nie ma idealnego kształtu. Są wykonane z dwóch różnych rodzajów materiałów, które współpracują ze sobą, aby skorygować kształt Twojego oka.
  • Kontakty dwuogniskowe — zapewniają zarówno widzenie do dali, jak i do bliży w jednej soczewce.

Jakie soczewki miesięczne warto kupić?

To zależy od rodzaju soczewek, których potrzebujesz. Jeśli na przykład masz wysoki astygmatyzm, powinieneś zdecydować się na soczewki hybrydowe. Jeśli masz prezbiopię (lub dalekowzroczność związaną z wiekiem), kontakty dwuogniskowe mogą być dla Ciebie bardziej odpowiednie. Po prostu istnieje wiele różnych typów kontaktów miesięcznych.

Jedynym sposobem, aby wiedzieć, który typ jest najlepszy dla Ciebie, jest rozmowa z okulistą o zaletach i wadach każdego typu. Jeśli potrzebujesz nowej pary soczewek kontaktowych, ważne jest, aby wiedzieć, które soczewki miesięczne warto kupić.

Nie wszystkie soczewki kontaktowe są jednakowe. Niektóre marki oferują lepszą jakość i komfort niż inne, więc ważne jest, aby zrobić badania przed dokonaniem zakupu.

3 komentarze do “Jakie są zasady użytkowania soczewek miesięcznych?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *