Strona główna » Blog » Na czym polega astygmatyzm?

Na czym polega astygmatyzm?

Astygmatyzm jest częstym schorzeniem wzroku, które dotyka zarówno dorosłych, jak i dzieci. Powoduje on nieostre widzenie we wszystkich odległościach, w tym blisko, pośrednio i daleko. Ponieważ astygmatyzm u poszczególnych osób różni się zarówno stopniem nasilenia, jak i umiejscowieniem w obrębie oka, ważne jest, aby lekarz określił, jaki typ astygmatyzmu posiadasz i gdzie on występuje, zanim zaleci odpowiednią opcję leczenia.

Czym charakteryzują się soczewki toryczne?

Soczewki toryczne np. 1 day acuvue oasys for astigmatism zostały zaprojektowane specjalnie dla osób, które borykają się z astygmatyzmem. Mogą one korygować zarówno zniekształcenia poziome, jak i pionowe.

Soczewki toryczne, nazywane również soczewkami wieloogniskowymi, zostały zaprojektowane specjalnie dla osób z astygmatyzmem. Korygują one tę wadę poprzez zmianę krzywizny każdej soczewki w celu skompensowania dwóch różnych błędów refrakcyjnych w tym samym czasie. Najczęściej spotykanym typem soczewki torycznej jest taka, która koryguje krótkowzroczność i astygmatyzm razem w jednym oku.

astygmatyzm

Jakie są rodzaje soczewek torycznych?

Najczęściej spotykanym typem soczewki torycznej jest soczewka dwu- lub wieloogniskowa, która koryguje zarówno krótkowzroczność, jak i astygmatyzm. Soczewki te są szczególnie pomocne dla osób, które chcą widzieć wyraźnie na wszystkie odległości, w tym z bliska i z daleka.

Istnieją również soczewki monowizyjne, które są przeznaczone dla osób, które są dalekowzroczne, ale borykają się też z astygmatyzmem. Soczewki te służą do korygowania wzroku w jednym oku, jednocześnie pozwalając drugiemu oku widzieć wyraźnie.

Na przykład, jeśli jesteś dalekowidzem, ale musisz czytać z bliska, soczewki tego typu mogą pomóc Ci widzieć wyraźnie w obu odległościach.

Wreszcie, istnieją soczewki progresywne, które stopniowo zmieniają swoją moc, gdy przechodzisz do różnych odległości widzenia. Najczęściej korzystają z nich osoby, u których zdiagnozowano krótkowzroczność i anizometropię, czyli różnicę w mocy refrakcyjnej każdego oka.

Jakie soczewki toryczne warto wybrać?

Istnieje wiele opcji soczewek torycznych, ale nie wszystkie z nich są jednakowe. Najlepsze soczewki toryczne będą wykonane z wysokiej jakości materiałów i będą oferować największy możliwy komfort. Typ soczewki zależy od Twoich potrzeb wzrokowych, ale ogólnie rzecz biorąc, soczewki wieloogniskowe są bardziej popularne niż jednoogniskowe.

Osoby z astygmatyzmem najczęściej zdecydują się również na soczewki toryczne. Najczęściej spotykanym typem soczewek torycznych są soczewki sferyczne i cylindryczne. Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami polega na tym, że soczewki sferyczne korygują krzywiznę rogówki, natomiast soczewki cylindryczne korygują jej kształt poprzez spłaszczenie.

Soczewki toryczne to jeden z najpopularniejszych rodzajów soczewek korekcyjnych. Korygują one wady refrakcji poprzez zmianę kształtu rogówki i tym samym poprawę widzenia.

Kto powinien nosić soczewki toryczne?

Soczewki toryczne polecane są osobom z astygmatyzmem, krótkowzrocznością i nadwzrocznością. Mogą być również stosowane do korekcji prezbiopii, ale jest to rzadziej spotykane, ponieważ istnieją inne rodzaje soczewek, które bardziej nadają się do tego celu.

Pierwszym krokiem powinna być rozmowa z optometrystą lub okulistą, którzy wykonają badanie oczu i polecą Ci najlepsze rozwiązanie, które poprawi Twoją jakość widzenia. Specjaliści pomogą Ci w podjęciu decyzji, czy w Twoim przypadku lepiej wybrać soczewki, czy też okulary.

3 komentarze do “Na czym polega astygmatyzm?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *