Strona główna » Blog » Co warto zobaczyć w Hajnówce i okolicach?

Co warto zobaczyć w Hajnówce i okolicach?

co zobaczyc w Hajnowce

Puszcza Białowieska słynie z żubrów, rysiów i doskonale zachowanej dzikiej natury. Co roku odwiedzają ją tysiące turystów, a większość z nich zwiedza też Hajnówkę. To niewielkie, położone tuż na granicy lasu miasto ma wiele do zaoferowania osobom, które chcą zobaczyć Puszczę Białowieską. Co warto zobaczyć w Hajnówce i okolicach?

Hajnówka – wrota Puszczy Białowieskiej

Hajnówka bywa nazywana wrotami Puszczy Białowieskiej. Nie ma co się dziwić – miasto leży na granicy lasu, przy drodze do Białowieży i słynnego rezerwatu żubrów. To właśnie tutaj zatrzymuje się większość turystów, którzy planują wyprawę w głąb parku narodowego. Puszcza Białowieska jest rzecz jasna najważniejszą atrakcją okolicy, ale planując wyjazd warto też znaleźć czas na zwiedzanie miasta. Co warto zobaczyć w Hajnówce i okolicach?

Rezerwat Pokazowy Żubrów

Żubr to symbol Białowieskiego Parku Narodowego – czym byłaby wizyta w Hajnówce bez zobaczenia tego majestatycznego zwierzęcia na własne oczy? Można to zrobić w Rezerwacie Pokazowym Żubrów, który znajduje się w głębi puszczy, kilka kilometrów przed Białowieżą. Poza stadem lokalnych żubrów w rezerwacie żyją inne zwierzęta: wilki, tarpany i prawdziwe rysie. Zwiedzanie zajmuje ok. godzinę, ale warto zostać trochę dłużej i odpocząć na drewnianych ławkach, ciesząc oczy widokiem pasących się żubrów. Na miejscu znajduje się też spory plac zabaw, który został wkomponowany w teren rezerwatu.

Żebra Żubra – ścieżka przez Puszczę Białowieską

Przez Puszczę Białowieską prowadzi wiele szlaków turystycznych, ale najbardziej znanym z nich jest słynna Żebra Żubra. Ma ona długość ok. 4,5 kilometra i wiedzie przez tereny podmokłe, aż do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Ścieżka wyróżnia się malowniczymi krajobrazami, głównie za sprawą kilku polan oraz ogromnej różnorodności lokalnej roślinności. Ale to niejedyny szlak w Puszczy Białowieskiej, który cieszy się popularnością turystów. Warto też przejść się znacznie dłuższym Szlakiem Dębów Królewskich i na własne oczy zobaczyć pozostałości starej Białowieży.

rezerwat pokazowy zubrow

 

Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego

W samym środku Białowieży znajduje się Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego. Instytucja mieści się w budynku zabytkowej, XIX-wiecznej leśniczówki. To unikalne miejsce, który koniecznie trzeba odwiedzić. Muzeum to skarbnica wiedzy zarówno na temat historii puszczy (w tym jej eksploatacji przez człowieka), jak i lokalnego środowiska. Odwiedzający mogą dowiedzieć się więcej na temat życia lokalnych zwierząt, w tym zwyczajów łowieckich wilków oraz rysi. Na zwiedzanie należy zarezerwować co najmniej dwie godziny, choć warto poświęcić więcej czasu – zdecydowanie jest co zobaczyć!

Kolejka leśna Hajnówka-Topiło

W Hajnówce mieści się stacja początkowa leśnej kolejki wąskotorowej Hajnówka-Topiło. Można nią dojechać do miejscowości Topiło znajdującej się w południowej części puszczy. To niewielka wioska, położona nad malowniczym jeziorem, wokół którego powstała niezwykle ciekawa ścieżka przyrodnicza. W Topile mieści się też skansen kolejki – zwiedzając go można poznać jej historię i zobaczyć na własne oczy starsze pociągi. Na terenie wioski znajduje się zabytkowa kapliczka, upamiętniająca lokalnych leśników, którzy podczas II wojny światowej zostali zamordowani przez niemieckich żołnierzy.

Sobór Świętej Trójcy

Najbardziej znany zabytek Hajnówki to Sobór Świętej Trójcy, czyli wybudowana w drugiej połowie XX wieku. Budynek wyróżnia się ciekawym, modernistycznym wyglądem oraz bogatym wnętrzem. Warto zwiedzić świątynię i zobaczyć prawosławną sztukę sakralną, w tym ozdobny ikonostas wykonany przez greckiego malarza Dymitriosa Andonopulasa.

Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa

Niewielkie Muzeum Kowalstwa i Ślusarstwa założył Stanisław Mierzwiński, lokalny mieszkaniec i zawodowy kowal. W trakcie zwiedzania można zobaczyć oryginalne urządzenia, które niegdyś wykorzystywali miejscowi kowale, a także zbiór podków końskich i innych wyrobów żelaznych. Turystów oprowadza sam właściciel – opowiada on historię fachu i wyjaśnia, jak działają poszczególne narzędzia. Zwiedzanie zajmuje nieco ponad godzinę i obfituje w nietypowe atrakcje.

3 komentarze do “Co warto zobaczyć w Hajnówce i okolicach?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *