Strona główna » Blog » Najciekawsze atrakcje na Śląsku? Sprawdziliśmy je dla Was

Najciekawsze atrakcje na Śląsku? Sprawdziliśmy je dla Was

śląsk atrakcje

Śląsk jest bardzo różnorodny, jeśli chodzi o tereny i możliwości spędzania czasu. Na początek chcielibyśmy Wam przedstawić najciekawsze atrakcje na Śląsku, które znajdują się w aglomeracji śląskiej. Mamy nadzieję, że odwiedzicie je wszystkie, bo naprawdę warto.

Zamki i pałace na Śląsku

śląsk atrakcje
źródło: zamek-pszczyna.pl

Śląsk obfituje w zamki i pałace, które można zwiedzić. Na terenie aglomeracji zachęcamy do odwiedzenia Zamku w Pszczynie, który otwarty jest dla zwiedzających we wtorek od 10 do 15, od środy do piątku od godz. 9 do 16 oraz w sobotę i niedzielę od 10 do 17. CO ważne, wtorek jest dniem bezpłatnego zwiedzania, w pozostałe dni zapłacimy 25 zł za bilet normalny, 14 zł za bilet ulgowy za zwiedzanie wnętrz XIX i XX-wiecznych, a do tego wystawę czasową. Natomiast 8 zł w cenie normalnej, 4 zł w cenie ulgowej za zwiedzanie zbrojowni. Kolejnym zamkiem, który warto odwiedzić w ramach atrakcji na Śląsku jest Zespół Pałacowo-Parkowy w Pławniowicach. Jego zwiedzanie jest możliwe w okresie letnim we wtorek i czwartek od godz. 14 do 15.30, w sobotę od godz. 12 do 14 i w niedzielę od godz. 14 do 17. W okresie wiosennym natomiast można odwiedzić zamek we wtorki i czwartki od godz. 14 do 15.30, a w niedzielę od godz. 12.30 do 14.30. W okresie jesienno-zimowym pałac można zwiedzać tylko w ramach grup zorganizowanych. Bilet wstępu do pałacu kosztuje 10 zł, ulgowy 7 zł. Bilet wstępu do parku kosztuje 5 zł, ulgowy 3 zł. Park w okresie wiosenno-letnim otwarty jest codziennie od godz. 8 do 18, a w okresie jesienno-zimowym od godz. 8 do 16.

Atrakcje na Śląsku to kopalnie

śląsk atrakcje
źródło: podróże.onet.pl

Nikogo nie zdziwi, że jednymi z większych atrakcji na Śląsku są kopalnie. Taką, koło której nie można przejść obojętnie jest Kopalnia Guido w Zabrzu. Mamy możliwość przejść się podziemiami kopalni na różnych poziomach i w różnym stopniu trudności, dla ciekawych, organizowane są również górnicze szychty, aby poczuć, jak pracuje się w kopalni węgla. Za podziemny spacer górniczy zapłacimy 60 zł w ramach biletu normalnego, 47 zł za bilet ulgowy. Ta trasa dedykowana jest rodzinom i można na nią zabrać dzieci już od 6 roku życia. Kolejna trasa – mroki kopalni możliwa jest do przejścia od 10 roku życia i na niej obowiązują tylko bilety normalne w cenie 65 zł. Ostatnia trasa – podziemna szychta możliwa jest tylko do przejścia przez osoby pełnoletnie i kosztuje 120 zł. Możemy jeszcze zwiedzić poziom 170 w cenie 60 zł bilet normalny i 47 zł bilet ulgowy – nie jest ona obwarowana wiekowo. Jeżeli chcielibyśmy tylko skorzystać z Pubu, który znajduje się na poziomie 320 metrów, to zapłacimy 10 zł. Jako dodatkową atrakcję możemy skorzystać z podziemnego spływu sztolnią w Sztolni Królowej Luizy w cenie 60 zł bilet normalny i 47 zł bilet ulgowy. Spływ możliwy jest od 6 roku życia. W Zabrzu warto również zwiedzić Szyb Maciej, szczególnie z przewodnikiem, który jest dostępny od wtorku do czwartku i w soboty  o godz. 12, 14 i 16 oraz piątek o godz. 12, 14, 16, 18. Bilety są w cenie 15 zł normalny i 8 zł ulgowy. W kompleksie możemy skorzystać też z restauracji lub bistro, które mają do zaoferowania wiele smacznych dań.

Na Śląsku nie tylko kopalnie węgla

Jedną z większych atrakcji na Śląsku jest Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach. Kopalnię możemy zwiedzić z biletami w cenie 55 zł bilet normalny, 45 zł bilet ulgowy. Możemy skorzystać również z pakietów rodzinnych (2+1) w cenie 139 zł. Drugą atrakcją jest Sztolnia Czarnego Pstrąga, którą możemy zwiedzać w cenie 45 zł bilet normalny, 35 zł bilet ulgowy oraz bilet rodzinny (2+1) w cenie 109 zł. W sztolni możemy skorzystać z raftingu w cenie 149 zł i morsowania w cenie 30 zł. Dla grup zorganizowanych jest możliwość skorzystania z dodatkowej atrakcji jaką jest spotkanie ze Skarbnikiem i pokaz pracy pod ziemią w cenie 60 zł do 25 osób. Możemy również przejechać się kolejką skansenową, bilet na nią kosztuje 6 zł.

Kolejki wąskotorowe z przejażdżkami

śląsk atrakcje
źródło: gornyslask.miemiec.eu.jpg

Kolejnymi atrakcjami na Śląsku są kolejki wąskotorowe. Zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej w Rudach nie tylko przewiezie nas wąskotorówką z Rud do Stanicy i z powrotem lub do Rybnika Stodoły i z powrotem, ale również możemy przejść się edukacyjną ścieżką multimedialną. Kolejka wąskotorowa w Rudach otwarta jest od wtorku do piątku od godz. 8 do 16, w soboty i niedzielę od godz. 11 do 19. Kolejki odjeżdżają o pełnych godzinach. Bilety są w cenie 17 zł – normalny, 12 zł – ulgowy. Możemy skorzystać z biletu rodzinnego (2+2) w cenie 47 zł. Możemy również korzystaćz atrakcji Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu, gdzie zwiedzimy z przewodnikiem budynek nastawni oraz izby tradycji i wagon salonowy z 1912 roku. Możliwy jest także przejazd drezyną ręczną. Przejazd wąskotorówką na odcinku Bytom – Bytom Karb jest bezpłatny. Jeżeli chcemy dojechać do Suchej Góry to bilety tam i z powrotem kosztują 16 zł bilet normalny i 8 zł bilet ulgowy. Zwiedzanie możliwe jest w godzinach od 12 do 17 codziennie, gdy zbierze się grupa zainteresowanych.

Atrakcje dla dorosłych na Śląsku

śląsk atrakcje
źródło: wikipedia.org

Niewątpliwą atrakcją dla dorosłych na ŚląskuBrowary Tyskie, które można zwiedzać, jak również skorzystać z oferty degustacji. Zwiedzać browar mogą osoby od 16 roku życia, do 18 roku życia zapłacą one za bilet 30 zł. Osoby pełnoletnie zapłacą za bilet 35 zł, w cenie jest poczęstunek 0,5 l piwa. Zwiedzanie jest możliwe od wtorku do niedzieli od 10 do 18. Po zwiedzaniu mamy możliwość skorzystania z oferty pubu znajdującego się na terenie browaru. A dla wszystkich miłośników piwa Tyskie, otwarty został sklep z gadżetami marki.

Wiele ciekawych propozycji turystycznych na Śląsku znaleźliśmy też na stronie Turystyczne Propozycje

9 komentarzy do “Najciekawsze atrakcje na Śląsku? Sprawdziliśmy je dla Was”

  1. Wiele ciekawych atrakcji ze Śląska zostało pominiętych we wpisie, nie wiem skąd pochodzi autor, ale coś mi się tu wydaję, że nie ze Śląska.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *