Strona główna » Blog » Internet satelitarny czy światłowodowy w Katowicach? Sprawdź, które rozwiązanie jest lepsze

Internet satelitarny czy światłowodowy w Katowicach? Sprawdź, które rozwiązanie jest lepsze

internet katowice

Potrzebujesz szybkiego, niezawodnego Internetu, a technologia mobilna nie spełniła Twoich oczekiwań? Z pewnością rozważasz więc wybór „pewniaka”, czyli Internetu światłowodowego. W Katowicach nie ma problemu z dostępnością światłowodu, jednak wyraźnie widać stały wzrost zainteresowania Internetem satelitarnym, dostarczanym przez jedną z amerykańskich firm. Bierzesz pod uwagę obie opcje? W takim razie przeczytaj nasz poradnik, w którym porównujemy je ze sobą. To na pewno ułatwi Ci podjęcie dobrej decyzji.

Prędkość Internetu

To najważniejszy parametr, który należy wziąć pod uwagę. Oczywiście w normalnym użytkowaniu prędkości powyżej 150 Mb/s nie są szczególnie potrzebne, ale jeśli np. pracujesz z domu, wysyłasz duże pliki na serwery zewnętrzne etc., to znaczna prędkość Internetu powinna być dla Ciebie priorytetem.

W przypadku Internetu światłowodowego standardem jest download na poziomie 300 Mb/s i upload 100 Mb/s. Jak na tym tle wypada Internet satelitarny? Zaskakująco słabo!

Niedawno przeprowadzone badanie wykazało, że najpopularniejsza usługa Internetu satelitarnego zapewnia pobieranie ze średnią prędkością zaledwie 55 Mb/s i wysyłanie w tempie 13 Mb/s. Fatalnie wypada opóźnienie – średni ping to aż 67 ms, przez co Internet satelitarny właściwie nie nadaje się dla osób grających w gry online.

Wniosek? Przed dostawcami Internetu satelitarnego jeszcze mnóstwo pracy. Obecnie nie jest to żadna konkurencja dla światłowodu pod względem uzyskiwanych prędkości.

Stabilność działania

Pod tym względem Internet światłowody oczywiście jest bezkonkurencyjny. Jest to jedyna technologia, która gwarantuje perfekcyjną stabilność w zakresie utrzymania parametrów prędkości. Nie ma na to wpływu ani pora dnia, ani dzień tygodnia czy warunki pogodowe.

Internet satelitarny również wypada tutaj całkiem nieźle, a już na pewno w porównaniu z Internetem mobilnym. Wciąż jednak nie jest to poziom światłowodu.

Dostępność

Tutaj już przewagę uzyskuje Internet satelitarny. Faktem jest, że nadal nie wszyscy mają dostęp do Internetu światłowodowego – choć infrastruktura jest stale rozbudowywana i sytuacja z roku na rok się poprawia.

Jeśli jednak nie ma warunków technicznych do podłączenia budynku do światłowodu, to trzeba szukać innych rozwiązań. Internet satelitarny to ciekawa, choć bardzo kosztowna opcja.

Cena

Właśnie: koszty. Przyzwyczailiśmy się już do tego, że możemy zapewnić sobie stały dostęp do Internetu za kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Takie oferty spokojnie da się znaleźć u dostawców Internetu światłowodowego.

Niestety, Internet satelitarny to już zupełnie inna półka cenowa. Napiszmy wprost: jest to bardzo droga usługa, na którą nie każdy może sobie pozwolić. Najpopularniejszy dostawca Internetu satelitarnego niedawno obniżył ceny dla polskich klientów, jednak nadal około 220-230 zł miesięcznie (w zależności od kursu dolara) to kwota zaporowa.

Instalacja

Pod względem prostoty instalacji można orzec remis. Podłączenie się do Internetu światłowodowego wymaga wprowadzenia przewodu do budynku, czym zajmują się technicy firmy dostarczającej usługę. Następnie zarabiamy wtyczkę RJ45, wpinamy ją do routera, konfigurujemy sieć i gotowe.

Internet satelitarny nie wymaga rozprowadzania kabli po mieszkaniu czy domu, natomiast konieczne jest zainstalowanie anteny (dostarczanej w zestawie wraz z routerem). Jest z tym trochę pracy, ale najgorszą rzeczą jest koszt instalacji Internetu satelitarnego – za potrzebne akcesoria zapłacimy z góry ponad 2000 złotych + kilkaset złotych za przesyłkę.

Podsumowanie

Wynik tego „starcia” jest jednoznaczny. Wciąż najlepszym wyborem pozostaje Internet światłowodowy w Katowicach, czyli technologia sprawdzona, niezawodna, gwarantująca nieporównanie lepsze parametry niż Internet satelitarny, a przy tym dostępna w dużo lepszej cenie.

Internet światłowodowy w Katowicach dostarczy Ci DG-NET – lokalna firma ciesząca się bardzo dobrą opinią tysięcy klientów. Dlaczego warto przejść na Internet od DG-NET? Najważniejsze argumenty znajdziesz w artykule na stronie www dg-net.pl.

4 komentarze do “Internet satelitarny czy światłowodowy w Katowicach? Sprawdź, które rozwiązanie jest lepsze”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *