Strona główna » Blog » Jakie miasta w Polsce oferują najwięcej mieszkań na wynajem?

Jakie miasta w Polsce oferują najwięcej mieszkań na wynajem?

najwięcej mieszkań na wynajem

Chcesz zamieszkać „na swoim” i szukasz miasta, w którym jest największy wybór mieszkań na wynajem? Nie zamierzasz ścigać się z innymi najemcami o możliwość wynajęcia lokalu i lubisz mieć czas na podjęcie świadomej decyzji? W wielu miejscowościach w Polsce powstają nowe inwestycje z nieruchomościami na wynajem. Dowiedz się, gdzie znajdziesz najwięcej ofert i wybierz odpowiednie miasto!

Gdzie jest najwięcej mieszkań na wynajem?

Rynek nieruchomości na wynajem rozwija się bardzo dynamicznie. Według gazety „Puls Biznesu” liczba mieszkań w segmencie PRS, czyli Private Rented Sector, tj. na wynajem instytucjonalny, od maja do września 2022 roku wzrosła aż o ok. 40%. W pierwszym półroczu 2022 lokali było ok. 8,5 tysięcy. Jesienią tego samego roku można było znaleźć na rynku o prawie 4 tysiące więcej tego typu nieruchomości!

Najwięcej znajduje się ich w Warszawie. Tam przyszli najemcy mogą znaleźć ok. 5 tysięcy mieszkań na wynajem. Drugim miastem w rankingu jest Wrocław. Tam czeka ok. 2,5 tysiąca nieruchomości. Podium zamyka Poznań z ok. 1,7 tysiącem mieszkań na wynajem.

najwięcej mieszkań na wynajem

Gdzie powstają nowe inwestycje z mieszkaniami na wynajem?

Zastanawiasz się, gdzie w przyszłych latach powstanie najwięcej nowych inwestycji? Szczególnym zainteresowaniem inwestorów zaczynają się cieszyć mniejsze miasta wojewódzkie. To właśnie tam powstają liczne mieszkania na wynajem. Katowice to dobry przykład. W tym mieście Fundusz Mieszkań dla Rozwoju tworzy nowe osiedla z nieruchomościami na wynajem instytucjonalny. Mają one wiele zalet:

  • Powstają w odpowiedzi na potrzeby lokalnej społeczności. To samorządy wskazują miejsca, gdzie najlepiej przeprowadzić inwestycje. Dzięki temu mieszkania powstają blisko centrum i są dobrze skomunikowane z pozostałą częścią miasta;
  • Miesięczne opłaty, które najemcy ponoszą to wyłącznie czynsz, który jest opłatą za korzystanie z nieruchomości, rachunki za zużyte media, a także zaliczkę na koszty eksploatacji części wspólnych. Nie ma dodatkowych opłat;
  • Mieszkania na wynajem instytucjonalny są wykończone. Ściany są pomalowane na biało, wewnątrz znajdują się drzwi i okna, a na podłodze jest położona niezbędna glazura i terakota. Ponadto zadbano o niezbędne wyposażenie łazienki. Aranżacja wnętrza, w tym kuchni, jest do samodzielnej realizacji przez najemców.
  • Umowy podpisywane są na dwa lata. Warto jednak pamiętać, że warunkiem jej zawarcia jest, m.in. posiadanie zdolności czynszowej. Przyszli najemcy muszą wykazać dochody, które pozwolą pokryć wydatki na czynsz i inne opłaty.

Aby móc ubiegać się o mieszkanie na wynajem instytucjonalny, należy złożyć stosowny wniosek w trakcie trwania naboru gminnego lub po jego zakończeniu, o ile pozostały  dostępne mieszkania.. Dokładne wytyczne i warunki wynajmu są udostępniane na stronach samorządów lokalnych. Warto śledzić je na bieżąco.

1 komentarz do “Jakie miasta w Polsce oferują najwięcej mieszkań na wynajem?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *