Strona główna » Blog » Pomoc drogowa zimą – pamiętaj o tych rzeczach

Pomoc drogowa zimą – pamiętaj o tych rzeczach

Zima to szczególna pora dla kierowców. Niekorzystne, szybko się zmieniające warunki atmosferyczne rodzą większe niż w innych porach roku ryzyko kolizji lub wypadku, jak również awarii samochodu. Dlatego też jest to okres, kiedy profesjonalna pomoc drogowa może być nam szczególnie potrzebna.

 

Pomoc drogowa zimą

To, że zimy stają się coraz cieplejsze, wcale nie poprawia sytuacji. Wręcz przeciwnie – częściej występuje szadź, która jest szczególnie niebezpieczna dla kierowców. Tym bardziej należy zachować ostrożność: jeździć wolniej, utrzymywać większy odstęp od poprzedzającego pojazdu, pamiętać o dłuższej drodze hamowania na śliskiej nawierzchni. Dobrze jest też zadbać o widoczność – czyste szyby oraz sprawne oświetlenie samochodu. Nie tylko bowiem pogoda bywa zimą kapryśna, ale i noce są długie.

Jak przygotować pojazd na zimę?

Jest kilka prostych rzeczy, o których należy pamiętać, jeśli chcemy zwiększyć bezpieczeństwo jazdy zimową porą. Przede wszystkim, trzeba wymienić opony na zimowe. Jazda na letnich jest nie tylko niebezpieczna, ale często niemożliwa, jeśli nawierzchnia zostanie oblodzona, natomiast całoroczne nie w każdych warunkach zdają egzamin. Powinniśmy też wlać zimowy płyn do spryskiwaczy, dzięki któremu łatwiej oczyścimy szyby nawet przy silnych mrozach.

Niskie temperatury zwiększają ryzyko usterki samochodu. Przykładowo, akumulator może nam zamarznąć. Toteż zwłaszcza zimą dobrze jest mieć w aucie kable rozruchowe. Warto pamiętać również o lince holowniczej – jeśli ją posiadamy, inny kierowca może nam pomóc i nas podholować np. do warsztatu. Trzeba jednak pamiętać, że w zimowej aurze holowanie nie zawsze jest bezpieczne, toteż najlepsza opcją w wypadku awarii jest wezwanie pomocy drogowej z lawetą; jest to konieczne, jeśli mamy samochód z automatyczną skrzynią biegów. Obowiązkowym elementem wyposażenia jest oczywiście odblaskowy trójkąt ostrzegawczy.

Pomoc drogowa zimą

Wypadek lub awaria samochodu zimą – co robić?

Przede wszystkim, w miarę możliwości należy ulokować pojazd w takim miejscu, by nie utrudniał on ruchu drogowego i nie zagrażał innym jego uczestnikom, np. zepchnąć go na pobocze. Trzeba też go dobrze oznaczyć, aby był widoczny z daleka: umieścić trójkąt za samochodem po lewej stronie i, jeśli to możliwe, włączyć światła. Po wykonaniu tych czynności, wzywamy pomoc drogową.

Zimowe warunki są trudne również dla ratowników drogowych. Dlatego należy korzystać z usług sprawdzonego przedsiębiorstwa, zatrudniającego wykwalifikowane kadry i dysponującego profesjonalnym sprzętem, który sprawdzi się w każdej, najtrudniejszej choćby sytuacji. Na Śląsku działa taka firma.

Jeżeli do wypadku, awarii albo innego nieszczęścia drogowego dojdzie w stolicy Województwa Śląskiego, w potrzebie z pewnością nie zostawi nas Pomoc Drogowa Katowice. Świadczy ona całodobowe usługi w zakresie m.in. holowania i transportu pojazdów, wymiany kół, dowozu paliwa, wyciągania samochodów z rowów, dołów i tym podobnych miejsc. Firma dysponuje wysokiej jakości sprzętem, któremu niestraszna najsroższa nawet zima, toteż udzieli nam pomocy w trzaskającym mrozie i zamieci.

Pomoc drogowa zimą

Oczywiście, nie tylko osoby podróżujące po Katowicach mogą liczyć na ratunek z jej strony. Pomoc Drogowa na Śląsku działa na terenie całego Województwa Śląskiego. Czy to ruchliwa miejska ulica, czy boczna droga, czy autostrada, czy jakakolwiek inna trasa, wyciągnie nas ona z opresji.

3 komentarze do “Pomoc drogowa zimą – pamiętaj o tych rzeczach”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *