Strona główna » Blog » Kamizelki taktyczne – 3 rodzaje, które warto znać!

Kamizelki taktyczne – 3 rodzaje, które warto znać!

kamizelki taktyczne

Kamizelki taktyczne są nieodzownym elementem umundurowania wojskowego. Ich zadaniem jest zwiększyć komfort, a czasami też bezpieczeństwo żołnierza i dzięki temu poprawić skuteczność jego działań taktycznych i bojowych. W sprzedaży dostępne są trzy główne rodzaje taktycznych kamizelek. Poznaj je i wybierz tę najlepszą!

Spis treści:

  • Kamizelki taktyczne – co to takiego?
  • Charakterystyka kamizelek taktycznych
  • Jakie rodzaje kamizelek wojskowych wyróżniamy?

Kamizelka taktyczna – definicja

Kamizelki taktyczne są częścią umundurowania wojskowego. To specyficzna część odzieży, której funkcjonalność nie sprowadza się do zapewnienia komfortu termicznego czy profesjonalnego wyglądu, ale do zwiększenia komfortu i bezpieczeństwa użytkownika. Umożliwia bowiem transportowanie ekwipunku – amunicji, przyborów medycznych i nawigacyjnych, zawsze z gwarancją ich dostępności na wyciągnięcie ręki i bez martwienia się o zgubienie wyposażenia nawet przy najbardziej dynamicznym zwrocie.

Krótka charakterystyka taktycznych kamizelek

kamizelki taktyczne

zdjęcie z: https://allegro.pl/oferta/kamizelka-taktyczna-wojskowa-ochronna-nowa-12178870488

Wszystko to jest zasługą starannie zaprojektowanego układu kieszeni, szlufek i klamr. Takiego, by żołnierz cały czas cieszył się swobodą ruchów oraz by ciężar kamizelki nie zaburzał jego stabilności. Pierwsze warianty kamizelek taktycznych były typowo transportowe. Później pojawiły się modele, których funkcjonalność rozszerzono o ochronę korpusu przed postrzeleniem. Było to możliwe, dzięki kieszeni na wkład balistyczny, wykonany najczęściej z kevlaru i nadający kamizelce kuloodporność.

Dostępne rodzaje kamizelek taktycznych

W ofercie sklepów militarnych znajdziemy wiele kamizelek wojskowych, które można by pogrupować w trzy główne kategorie.

Kamizelki podstawowe – beltkity/pasoszelki

Składają się z szelek ułożonych najczęściej w literę H, rzadziej X oraz kilku kieszeni nad linią bioder. Umożliwiają transport najważniejszych elementów wyposażenia i często – dla zwiększenia funkcjonalności – zostają połączone z pasem taktycznym, w którym żołnierz umieszcza np. ładownicę. Brak obudowania pleców i frontu z jednej strony zapewnia swobodę ruchów i przepływ powietrza (bardzo ważny zwłaszcza przy dużym nasłonecznieniu i wysokiej temperaturze powietrza), ale z drugiej nie daje możliwości rozbudowania kamizelki taktycznej o funkcję ochronną.

Kamizelki dla wymagających – „chest rig”

Nieco bardziej zaawansowany model niż podstawowy beltkit. Nadal bardzo lekka i otwarta. Służy głównie do podwieszenia podręcznego ekwipunku. Nierzadko występuje w wariantach kompatybilnych z systemem MOLLE – wtedy żołnierz może samodzielnie konfigurować układ kieszeni i szlufek. Nie zakrywa pleców, co czyni ją produktem dobrym na akcje organizowane w letnich miesiącach.

Kamizelka taktyczna dla profesjonalistów – „plate carrier”

Zawodowi żołnierze i policjanci służb specjalnych na umundurowaniu posiadają najbardziej zaawansowane i nowoczesne kamizelki taktyczne „plate carrier”. Przypominają nieco pancerz ze względu na zwartą, mocno obudowaną formę. Przylegają bezpośrednio do ciała, osłaniając je zarówno od tyłu, jak i od frontu, dzięki czemu – po umieszczeniu w kamizelce płyty balistycznej – użytkownik jest chroniony przed ostrzałem korpusu.

3 komentarze do “Kamizelki taktyczne – 3 rodzaje, które warto znać!”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *