Strona główna » Blog » Fuzja a przejęcie firmy: porównanie

Fuzja a przejęcie firmy: porównanie

Choć nie każdy jest tego świadomy, do fuzji i przejęć, a więc tzw. łączenia przedsiębiorstw dochodzi nieustannie. Właściciele znanych firm zmieniają się na różnych zasadach, a jak można je scharakteryzować i podzielić? Wyjaśniamy! fuzja i przejęcie firmy

Czym jest fuzja firmy?

Gdy dochodzi do fuzji, jej wynikiem jest zupełnie nowa spółka, natomiast podmioty, które jej dokonują, wnoszą do niej wszystkie fundusze i tracą własny byt prawny. To połączenie minimum dwóch przedsiębiorstw w jedno. Co więcej, firma, która dokonuje fuzji, przejmuje nie tylko majątek firmy wchłoniętej, lecz również jej know-how, klientów i rynki. Fuzje dzielimy na: poziomą, gdy przedsiębiorstwa produkują podobne produkty; pionową, gdy przedsiębiorstwa specjalizują się w różnych etapach produkcji czy dystrybucji podobnych produktów; oraz konglomeratową, kiedy przedsiębiorstwa działają w dwóch zupełnie różnych branżach.

Czym jest przejęcie firmy?

O przejęciu firmy mówimy wówczas, gdy jedno przedsiębiorstwo jest wykupione przez drugie. To przeniesienie kontroli nad prowadzeniem działalności poprzez sprzedanie udziałów. Również w tym przypadku wyróżnia się przejęcia poziome (horyzontalne), pionowe (wertykalne), konglomeratowe, a także koncentryczne, czyli wykupienie przedsiębiorstwa, które stosuje podobne technologie.

Jak uzyskać pomoc prawną podczas fuzji czy przejęcia firmy?

Te zagadnienia często wzbudzają wiele wątpliwości, także wśród osób, których bezpośrednio dotyczą. Jak dowiedzieć się więcej, co zakłada fuzja, a co przejęcie firmy oraz czy odbywa się ono w konkretnym przypadku zgodnie z obowiązującymi zasadami prawa? W tej sytuacji bez wątpienia pomoże kancelaria prawna. Nie wahaj się skorzystać z profesjonalnego wsparcia odpowiednio wykwalifikowanych ekspertów. To szansa, by uzyskać szereg rzetelnych oraz aktualnych informacji. Chcesz dowiedzieć się, kiedy fuzja lub przejęcie się opłaca i jak powinno być przeprowadzone? Sięgnij po profesjonalną pomoc prawną w zakresie nie tylko porad, lecz i czynności zalecanych podczas fuzji i przejęć.

3 komentarze do “Fuzja a przejęcie firmy: porównanie”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *