Święta zbliżają się wielkimi krokami, więc czas zacząć myśleć o przygotowaniach do tego specjalnego okresu. Meble wytarte, podłogi umyte, karp w wannie, prezenty kupione. A co z choinką? Kiedy powinno się ozdobić to specjalne drzewko? I czy w ogóle istnieje właściwa pora?
Choinki świąteczne – historia i symbolika
Choinki zawitały do Polski na przełomie XVIII i XIX wieku w wyniku protestanckich wpływów z Niemiec. Na początku zwyczaj ten nie był mile widziany, gdyż choinka zastąpiła podłaźniczkę, polską ozdobę świąteczną. Był to odwrócony wierzchołek drzewa iglastego, dekorowany i wieszany nad stołem. W pierwszej kolejności tradycję ozdabiania choinki przyjęła arystokracja, za nią szlachta i mieszczanie. Na wsi obyczaj ten rozwinął się dosyć późno, w okresie międzywojennym. Od tego czasu drzewka są dekorowane co roku i ciężko sobie wyobrazić święta bez nich.
Choinka jest drzewem iglastym, co symbolizuje trwałość i odradzanie się, a także płodność. Nie tylko samo drzewko ma ważną symbolikę, ale także ozdoby, które wieszamy na choince. Dawniej, popularne dekoracje stanowiły ciastka, pierniczki, jabłka, orzechy, czy własnoręcznie wykonane ozdoby z bibuły. W dzisiejszych czasach na choince wieszamy: gwiazdę na czubku, która ma pomagać wrócić do domu z wojaży, lampki, które mają odstraszać złe moce i chronić dom, bombki symbolizujące ciągłość i trwałość życia oraz łańcuchy reprezentujące więzi rodzinne. Z pewnością mamy także swoje własne zwyczaje i tradycje, przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Choinka sztuczna czy żywa?
Przed odpowiedzią na pytanie: kiedy udekorować; najpierw trzeba sobie zadać pytanie, jaki rodzaj drzewka. Żywe drzewka wymagają odpowiedniej temperatury oraz nie mogą przebywać obok kaloryfera. Spadające igliwie też może nie przypadać wszystkim do gustu. Naturalne drzewka są bardziej ekologiczne, choć niekoniecznie dobre dla środowiska. Co prawda ich produkcja wymaga mniejszej emisji dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych, ale trzeba je sadzić częściej przez to, że ich żywotność wynosi kilka tygodni.
Jeśli cenimy wygodę i praktyczność, choinki sztuczne będą dobrym wyborem. W końcu nie musimy co roku kupować nowego drzewka, tylko możemy zapakować je na strych i wyjąć na następne święta. Na rynku możemy znaleźć wiele modeli, od tych tradycyjnych po nowoczesne. Niektórych nie sposób odróżnić od tych prawdziwych. Zakup dobrej jakości choinki gwarantuje lata użytkowania i oszczędność pieniędzy.
Odwieczne pytanie: kiedy przyozdobić?
Według tradycji choinkę dekoruje się w wigilijny poranek, 24 grudnia. Wtedy rodzina zbiera się i ubiera wspólnie choinkę. Jest to idealna okazja, żeby się zrelaksować przed ogromem gotowania, który nas później czeka. Jeśli jednak nie mamy możliwości zrobienia tego wcześniej, Kościół katolicki dopuszcza dekorowanie drzewka na tydzień przed wigilią.
Tradycja tradycją, ale co, jeśli chcemy poczuć świąteczny nastrój wcześniej? Niektórzy ludzie ubierają choinki nawet w połowie listopada, inni na początku grudnia, jeszcze inni na Mikołajki. To zależy tylko od nas. W końcu nie można narzucić daty na coś, co wprawia nas w przedświąteczny klimat, świecąc i migocząc po zmroku.
A jak to wygląda w innych krajach? W USA choinki świąteczne przystraja się zaraz po Święcie Dziękczynienia, pod koniec listopada. We Włoszech, przygotowania do wigilii zaczynają się 8 grudnia, w Święto Niepokalanego Poczęcia. Jest to dzień wolny od pracy, który pozwala Włochom na rodzinne dekorowanie choinki. Anglicy przyozdabiają swoje drzewka w pierwszą niedzielę adwentu. Norwegowie dekorują domy, sklepy i rynki także w czasie adwentu, ale choinki są ubierane 23 grudnia. Jak widać, odpowiedź na pytanie: kiedy dekorować choinki zależy od kultury, ale też od własnych preferencji.
Do kiedy trzymać choinki świąteczne?
W tym przypadku mamy do czynienia z trzema datami. Pierwsza data przypada na 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli. Następnie mamy pierwszą niedzielę po Święcie Trzech Króli (Niedziela Chrztu Pańskiego). Ostatnia data to 2 lutego, czyli święto Ofiarowania Pańskiego. Wtedy też ostatnie choinki powinny zniknąć z domów. Choć rzadko, zdarzają się również ludzie, którzy choinki w ogóle nie rozbierają. Z pewnością jest to oszczędność czasu przed następnymi świętami, ale Wielkanoc z choinką nie jest czymś pożądanym ani zgodnym z tradycją.
Niezależnie od tego, kiedy decydujemy się na przyozdobienie choinki, warto znać jej historię i symbolikę. Trzeba też pamiętać, że przyozdabianie drzewka to nie tylko obowiązek, ale także przyjemność, gdy domownicy zbierają się i pomagają. Boże Narodzenie to święto, kiedy cała rodzina spędza czas, spożywając wspólny posiłek, śpiewając kolędy, czy po prostu rozmawiając i ciesząc się swoim towarzystwem. A po posiłku wszystkie oczy skierowane są na wspólnie ozdobioną choinkę i prezenty znajdujące się pod nią.
Kto już to widział? Bardzo ciekawy tekst, fakty przedstawione w przystępny sposób
Jesteś moim ulubionym blogerem.
Twoje wpisy zawsze poprawiają mi humor.
Informacje, które każdy powinien posiadać. Ale naprawdę każdy