Strona główna » Blog » Co Jedzą Kolarze Podczas Wyścigu?

Co Jedzą Kolarze Podczas Wyścigu?

co jedzą kolarze

Kolarstwo szosowe to właściwie najstarszy rodzaj tego rodzaju sportu. Możemy oglądać międzynarodowe zawody, w których sportowcy ścigają się na długie dystanse. Wszystko oczywiście za sprawą nieodłącznego ekwipunku w postaci roweru. Istnieje jednak pewna zagwozdka, która wielu fanom zajmuje głowę. Co jedzą kolarze podczas wyścigu? Odpowiedź poznacie poniżej.

Co jedzą kolarze podczas wyścigu? – Kolarstwo a  sport

Tak, jak wspominaliśmy, kolarstwo jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie, dlatego też mamy możliwość oglądania w telewizji jego profesjonalnych zmagań. Już od wielu lat na ekranach w domach możemy ujrzeć słynne wyścigi, jak choćby Tour de France, które jest najpopularniejszym wydarzeniem tego typu. Jak jednak wyglądają same wyścigi?

Otóż musicie wiedzieć, że wyścigi kolarskie podlegają pewnym istotnym zasadom, bez przestrzegania których nie mogłyby się odbyć. Przykładowo, same wyścigi odbywają się wyłącznie na odpowiednich rowerach szosowych. Powinny one spełniać tak zwane normy UCI. Wszystkie oglądane przez nas wyścigi szosowe powinny odbywać się na drogach publicznych.

Jeśli jesteście fanami kolarstwa, to z pewnością wiecie, jakie emocje towarzyszą każdemu wyścigowi, zwłaszcza gdy macie swojego faworyta. Bez wątpienia warto, jest obstawić przewidywanego przez was zwycięzcę, a do tego musicie znaleźć odpowiedniego bukmachera. Pomoże w tym ranking bukmacherów, czyli profesjonalne zestawienie różnych ofert.

Posiłek kolarza w trakcie wyścigów

Przejdźmy teraz do najważniejszej części tego tekstu, czyli tego, co jedzą kolarze podczas wyścigu? Wiele osób często zastanawia się, jak wyglądają posiłki sportowców w przygotowaniach do zawodów. Mniej osób pyta jednak o posiłki kolarza już podczas zawodów. Z czego się więc one składają i na jakiej podstawie dobiera się posiłki dla swoich kolarzy?

Jak wiadomo, każdy człowiek powinien dostarczać sobie odpowiednią ilość makroskładników, czyli inaczej składników odżywczych. Składają się na nie trzy grupy, do których należą:

  • Węglowodany,
  • Białka,
  • Tłuszcze.

To właśnie ich ilość pomaga w osiągnięciu konkretnego efektu przez daną dietę. Warto wiedzieć, że są to wyłącznie grupy składników. Wśród nich znajdziemy bowiem takie składniki jak choćby fosfor, węgiel, wapń, siarka, magnez itp. Czego jednak potrzebują kolarze?

Warto wiedzieć, że najważniejszym elementem suplementacji kolarza podczas wyścigu są węglowodany. Podczas odbywania wyścigu, zawodnik powinien ich spożywać od 70 do 80 gramów w ciągu jednej godziny! Oczywiście napoje również są ważne, gdyż bez odpowiedniego nawodnienia kolarz daleko nie zajedzie. Jak jednak uzupełnić taką ilość węglowodanów?

Co jedzą kolarze podczas wyścigu? Węglowodany!

W jaki sposób można uzupełnić ilość węglowodanów w ciele kolarza, aby w trakcie każdej godziny przyswajał ich aż 80 gramów? Udaje się to za sprawą spożywania przez zawodnika żeli energetycznych oraz batonów. To właśnie one najlepiej wtaczają do organizmu kolarza odpowiednie ilości węglowodanów. Co więcej, są one dużo łatwiejsze do spożycia, niż cokolwiek innego.

Białko i węglowodany zaś to idealne połączenie do zjedzenia na około 3 godziny przed wyścigiem. W tym przypadku idealnym posiłkiem do spożycia będzie pełnoziarnisty makaron albo ryż. Wszystko za sprawą faktu, że są one właśnie źródłem węgli. Wiadomo jednak, że ciągłe uzupełnianie ich w trakcie wyścigu jest niezbędne do tego, by osiągnąć pożądany wynik.

Miejcie na uwadze, że odpowiednia suplementacja może zdziałać cuda, co ciągle udowadniają nasi profesjonalni kolarze, wygrywając kolejne wyścigi. Dowodzi tego także budowanie zdrowej masy mięśniowej.

 

4 komentarze do “Co Jedzą Kolarze Podczas Wyścigu?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *