Wynajem gotowego magazynu to opcja, którą przedsiębiorcy wybierają często chętniej niż drugą możliwość, jaką jest budowa własnych obiektów. Za najmem przemawia wiele argumentów, a oferta rynkowa jest bogata. Jeśli chcesz dowiedzieć, się, dlaczego i jak dobrze wynająć hale magazynowe, przeczytaj poniższy tekst.
Dlaczego najem, a nie budowa?
Budowa magazynu, nawet dobrze zorganizowana i zlecona profesjonalnej firmie, która wspomoże inwestora na każdym jej etapie, jest jednak przedsięwzięciem długotrwałym. Oczywiście dla niektórych firm będzie to opcja najlepsza, jednak wielu przedsiębiorców decyduje się na najem. Temu rozwiązaniu sprzyja dość niepewna i ogólnoświatowa sytuacja ekonomiczna, a także szybkozmienność warunków, która jest charakterystyczna dla wielu przedsięwzięć gospodarczych.
Istotnym argumentem przemawiającym za najmem jest także czas. Jeśli magazyn potrzebny jest w krótkiej perspektywie, np. w ciągu dwóch tygodni czy miesiąca, najem jest tak naprawdę jedyną możliwą opcją – przynajmniej do czasu sfinalizowania budowy, jeśli taki jest ostateczny cel firmy.
Czym kierować się poszukując powierzchni do wynajęcia?
Zasadniczą kwestią przy wyborze magazynu jest oczywiście lokalizacja. Jeśli poszukujesz hali na przykład we Wrocławiu, musisz dokładnie przyjrzeć się panującym w danym regionie warunkom. Dla przedsiębiorcy, który organizuje transport wyłącznie za pomocą ciągników siodłowych z naczepami, najbardziej istotne będzie bliskie sąsiedztwo tras samochodowych takich jak drogi ekspresowe czy autostrady. Dla innego ważna może okazać się np. szybka i łatwa komunikacja z portem lotniczym.
Wybierając magazyn do wynajęcia we Wrocławiu, weź również pod uwagę najczęściej wybierany kierunek transportu w przypadku twojej działalności. Jeśli ciężarówki kierują się zwykle na zachód od miasta – lepiej wybierz hale zlokalizowane w tej jego części. Może to zaoszczędzić nawet do 2 godzin jazdy, które podczas godzin szczytu kierowca może spędzić w korku, przebijając się przez zatłoczone ulice.
Na co jeszcze zwrócić uwagę wynajmując magazyn?
Poza lokalizacją, nie mniej ważna jest sama powierzchnia magazynowa oraz związana z nią infrastruktura, które muszą być dopasowane do przechowywanych w halach towarów, a także sposobu załadunku i transportu. Niezależnie od wyboru dostawcy usługi, zawsze należy się zainteresować najważniejszymi parametrami obiektów:
- powierzchnią oferowaną do dyspozycji najemcy wraz z częściami wspólnymi dla wszystkich najemców w obiekcie (GLA);
- maksymalną wysokością składowania towarów;
- rozstawem słupów konstrukcyjnych obiektu (zbyt gęsto rozstawione mogą ograniczać transport dużych towarów);
- dopuszczalną nośnością posadzki;
- sposobem oświetlenia (doświetlenie światłem dziennym to zwykle niższe koszty na energię elektryczną);
- możliwością najmu powierzchni biurowych (jeśli oczywiście są potrzebne);
- rodzajem doków;
- spełnieniem odpowiednich wymagań przeciwpożarowych.
Poza wymienionymi parametrami, istotna może okazać się również powierzchnia parkingowa, wielkość placu manewrowego, kwestie związane z bezpieczeństwem (monitoring, alarmy, stały dozór) i oczywiście cena najmu.
Kto tego jeszcze nie wie, powinien nadrobić zaległości. Polecam!
Dzięki Tobie moje życie staje się lepsze.
Twoje słowa zawsze mnie inspirują.
Każdy, kto ceni sobie oryginalne i głębokie treści, powinien to przeczytać.