Mózg dzieci intensywnie się rozwija, dlatego wręcz chłonie struktury językowe jak gąbka. Z wiekiem ta zdolność zaczyna zanikać, przez co wiele osób twierdzi, że w pewnym wieku nie ma już sensu próbować. Udowadniamy, dlaczego nigdy nie jest za późno na naukę języka oraz radzimy, od czego zacząć!
Kiedy jest za późno na naukę języka obcego? Nigdy!
Naukę języków obcych najlepiej zaczynać jak najwcześniej, bowiem wrodzona zdolność do szybkiego przyswajania wiedzy zaczyna się stabilizować już po 12. roku życia. U dwudziestolatków utrzymuje się na podobnym poziomie, a po trzydziestce coraz szybciej się zmniejsza. Oznacza to, że z wiekiem rzeczywiście trudniej jest się uczyć, ale nie jest to przecież niemożliwe.
Kluczem jest odpowiednie nastawienie – chcieć to móc! Osoby dorosłe mają więcej środków i możliwości, które pomogą im zdobyć odpowiednie materiały edukacyjne czy znaleźć idealny kurs. Do tego są w pełni samodzielne, bardziej odpowiedzialne i lepiej zarządzają swoim czasem.
Warto też zwrócić uwagę na to, że nauka języka obcego w dojrzałym wieku to doskonałe ćwiczenie dla mózgu, które opóźnia jego starzenie, zmniejszając ryzyko wystąpienia demencji czy nawet choroby alzheimera. Do tego daje wiele korzyści poza samym zdobyciem nowej umiejętności – poprawia pamięć, pobudza do działania, rozwija kreatywność, wprawia w dobry nastrój itp.
Jak zacząć naukę języka angielskiego w dorosłym wieku?
Dzieci uczą się języków, ponieważ są ciekawe świata i po prostu muszą – obowiązek ten nakłada na nie szkoła czy rodzice. Dorosłym potrzebna jest silna motywacja i konkretny cel. Zazwyczaj powodem nauki jest chęć:
- zmiany pracy,
- wyjazdu za granicę (na wakacje albo na stałe),
- porozumienia się z bliskimi (np. obcojęzycznym zięciem).
Oczywiście można też obrać sobie bardziej „przyziemną” przyczynę, np. chęć czytania książek albo oglądania filmów w oryginale (tłumaczenia i przekłady zawsze trochę zniekształcają treść).
W przypadku dzieci naukę zaczyna się od poznawania prostych słów i zabawy. Dorośli oczywiście też będą uczyć się nazw kolorów czy zwierząt, tylko w sposób dostosowany do ich poziomu. Początki powinny być proste, ale nie infantylne. Po opanowaniu podstawowych słówek i zasad gramatyki od razu dobrze jest przejść do najbardziej praktycznych zwrotów, trenując codzienne sytuacje.
Można oczywiście uczyć się samodzielnie, z podręcznikami, nagraniami wideo i aplikacjami, ale świetne efekty dają indywidualne zajęcia z lektorem – kontroluje postępy, służy radą i zachęca do mówienia/pisania. Wiele osób preferuje jednak kurs w grupie, ponieważ czuje się raźniej i traktuje to dodatkowo jako okazję do poznania nowych osób.
Chcesz zapisać się na zajęcia z nauki języka? Jeśli masz już jakieś podstawy, np. uczyłeś się go w szkole wiele lat temu albo próbowałeś samodzielnie opanować proste zagadnienia, sprawdź swoje umiejętności – zrób test poziomujący z języka angielskiego.
Zastanawiam się czy ktokolwiek o tym wie. Myślę, że warto takie rzeczy nagłaśniać
Jeśli chcesz zobaczyć znany temat w nowym świetle, ten artykuł jest dla Ciebie.