Strona główna » Blog » Jakie typy rur stalowych znajdują zastosowanie w przemyśle?

Jakie typy rur stalowych znajdują zastosowanie w przemyśle?

typy rur stalowych

Rozwój przemysłu mobilizuje producentów materiałów do szukania nowych rozwiązań. Liczy się również rozwijanie obecnie stosowanych technologii, by były jeszcze bardziej wydajne. Dlatego rury stalowe są obecnie wykorzystywane w wielu dziedzinach przemysłu, ze względu na ich właściwości fizyczne i wytrzymałościowe. Które z nich najczęściej stosuje się w poszczególnych branżach i dlaczego? Przeczytaj!

Powszechnie stosowane typy rur stalowych w przemyśle

W takich branżach jak budownictwo mieszkaniowe, infrastrukturalne czy przemysłowe rury stalowe są nieodzowne. Tworzy się je z zachowaniem właściwości kluczowych dla konkretnego projektu. Dlatego na rynku widoczne są następujące rury:

  • ze szwem;
  • bezszwowe;
  • ocynkowane;
  • w izolacji;
  • dwudzielne;
  • zwijane z blach.

Każdy z tych produktów ma nieco inne przeznaczenie przez wykorzystanie odmiennych metod wytwarzania. To pozwala na lepsze dopasowanie wyrobu do danego zastosowania.

Typy rur stalowych i ich zastosowanie w przemyśle

Projektowanie sieci przesyłowych i indywidualnych instalacji wymaga wykorzystania rur stalowych bezszwowych. Charakteryzują się brakiem łączenia na całej długości elementu. Dzięki temu zachowują idealną szczelność. Na wysoką wytrzymałość wpływa też grubość ścianki tego wyrobu. Omawiany rodzaj rur stosuje się zwłaszcza do przesyłu cieczy, gazów i paliw płynnych, często pod sporym ciśnieniem.

Innym wariantem są rury stalowe ze szwem. Mogą występować w odmianie bez izolacji i z izolacją (bitumiczną, polietylenową czy polipropylenową). W odróżnieniu od wariantów bezszwowych wyroby ze szwem mają zdecydowanie większą średnicę, co pozwala na ich zastosowanie do konstrukcji stalowych, wzmacniania fundamentów obiektów budowlanych czy przesyłu mediów pod ciśnieniem. Wyjątkową odmianą tych elementów są rury w izolacji. Dzięki niej omawiane rury można bez przeszkód stosować jako rurociągi podziemne.

 

typy rur stalowych

Pozostałe typy rur i ich wykorzystanie w przemyśle

Na rynku wyrobów metalowych znajdują się też rury stalowe w wariantach ocynkowanych. To specjalistyczny rodzaj wyrobu, który wykorzystuje się zwłaszcza do konstruowania elementów stale wystawianych na działanie czynników agresywnych. Warstwa ocynku skutecznie chroni przed wilgocią, która powoduje rdzewienie materiału i osłabianie struktury elementów.

Poza tym rury wykonywane ze stali są również produkowane w odmianie dwudzielnej. To wyroby o charakterystycznym kształcie, które stosuje się do projektowania kołnierza ochronnego dla instalacji. Dzięki możliwości skręcania szybciej można dotrzeć do miejsca uszkodzenia w sieci. To pozwala na uniknięcie kosztownego rozcinania i ponownego spawania instalacji po wykonywaniu prac naprawczych.

Postaw na sprawdzonego producenta rur stalowych!

Jeśli zależy Ci na dostępie do niezawodnych wyrobów stalowych, skorzystaj z oferty sprawdzonego producenta. Zaawansowany park maszynowy pozwala na dopasowanie oferty do indywidualnego projektu. W ten sposób możesz szybciej i skuteczniej wykonać dane zlecenie, co sprzyja większym zyskom. Postaw na współpracę z profesjonalistami już dziś!

3 komentarze do “Jakie typy rur stalowych znajdują zastosowanie w przemyśle?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *