Strona główna » Blog » Filtr paliwa, jakie są oznaki, że trzeba go już wymienić? Jaki filtr paliwa wybrać?

Filtr paliwa, jakie są oznaki, że trzeba go już wymienić? Jaki filtr paliwa wybrać?

Filtr paliwa

Jakość paliwa ma olbrzymie znaczenie dla pracy silnika, zwłaszcza w wysokoprężnych jednostkach napędowych (diesel). Olej napędowy pod względem jakości odbiega niestety od benzyny, ponieważ więcej w nim zanieczyszczeń, ponadto ma tendencję do wytrącania się parafiny i skraplania wody. Wszystko to musi zostać przefiltrowane, zanim paliwo trafi do komory spalania. I tutaj pojawiają się filtry paliwa. Co ile należy je wymieniać? Jakie oznaki świadczą, że to już najwyższy czas i jakie filtry paliwa wybierać? Za chwilę wszystkiego się dowiesz!

Kiedy należy wymienić filtr paliwa

Rola filtra paliwa jest istotna, ponieważ jego nieprawidłowe działanie może w efekcie doprowadzić albo do unieruchomienia samochodu, albo do uszkodzenia silnika. Jest to szczególnie istotne w przypadku silników diesla, które muszą mieć bardzo dobry i sprawnie działający filtr paliwa. Z tego też powodu w silnikach wysokoprężnych filtry paliwa wymienia się zazwyczaj raz do roku. W samochodach benzynowych interwały są dłuższe i w zależności od marki i modelu auta zaleca się dokonać wymiany zazwyczaj co 30 000 – 120 000 kilometrów. A jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że filtr paliwa się już kończy?

Oznaki sugerujące konieczność wymiany filtra paliwa:

  • Trudności z uruchomieniem silnika – samochód może mieć problem z uruchomieniem przez zatkany filtr paliwa, co ogranicza przepływ paliwa do silnika.
  • Nierówna praca silnika – jeśli silnik pracuje nierówno, przerywa lub dławi się podczas jazdy, może to wskazywać na problem z filtrem paliwa.
  • Spadek mocy silnika – jeśli zauważysz spadek mocy silnika, zwłaszcza podczas przyspieszania, może to sugerować, że filtr paliwa jest zatkany i ogranicza przepływ paliwa.
  • Zwiększone zużycie paliwa – zatkany filtr może powodować nieefektywne spalanie paliwa, co prowadzi do jego zwiększonego zużycia.
  • Problemy z uruchomieniem silnika na zimno – jeżeli samochód ma problemy z uruchomieniem na zimno, ale działa normalnie po rozgrzaniu, może to być oznaka zablokowanego filtra paliwa.
  • Świecąca się kontrolka check engine – w niektórych pojazdach zatkany filtr paliwa może spowodować zapalenie się kontrolki awarii silnika.

Jaki filtr paliwa wybrać

Filtr paliwa, tak jak inne części samochodowe, musi być dopasowany do marki i modelu pojazdu oraz rodzaju silnika. Bogatą ofertę tego typu podzespołów znajdziesz na https://www.ucando.pl/k/filtry-paliwa/U0103. Przy czym dostępne są tam zarówno oryginalne filtry paliwa, jak i wysokiej jakości zamienniki takich marek jak: Filtron, Mann Filter, Bosh, Mahle, Knecht Filter i wielu innych.

Filtr paliwa

A jeśli nie wiesz jakie oznakowanie fabryczne ma filtr paliwa do Twojego samochodu, to możesz skorzystać z dostępnej w internetowym sklepie Ucando.pl wyszukiwarki części. Podaj w niej markę, model samochodu oraz typ silnika, a w wynikach wyszukiwania pojawią się filtry paliwa, które będą z nim kompatybilne. Przy czym biorąc pod uwagę to, że filtr paliwa pełni bardzo istotną rolę, nie warto na nim oszczędzać i najlepiej wybierać produkty wyższej jakości, które zapewnią nam bezawaryjną prace układu paliwowego.

2 komentarze do “Filtr paliwa, jakie są oznaki, że trzeba go już wymienić? Jaki filtr paliwa wybrać?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *