Strona główna » Blog » Odbojnice przemysłowe – co to takiego i gdzie się przydają?

Odbojnice przemysłowe – co to takiego i gdzie się przydają?

odbojnice przemysłowe

Rola odbojnic przemysłowych w szeroko rozumianym przemyśle jest nie do przecenienia. Są niczym innym, jak barierkami, słupkami i listwami ochronnymi do profesjonalnego zastosowania. Wytrzymałe, ale elastyczne i bardzo dobrze widoczne chronią przechowywane materiały i użytkowane maszyny przed zniszczeniem, a pracownikom zapewniają potrzebny komfort pracy.

Spis treści:

  • Czym są odbojnice przemysłowe?
  • Odboje przemysłowe – rodzaje
  • Cechy dobrego odbojnika – magazynowego i przemysłowego

Odbojnice przemysłowe – co to takiego?

Odboje przemysłowe to elementy zabezpieczające poszczególne obszary we wszelkiego rodzaju budynkach magazynowych, przemysłowych i produkcyjnych. Składają się na mniej i bardziej rozbudowane systemy barier ochronnych. Ich zadaniem – jak sama nazwa wskazuje – jest zapewnić bezpieczeństwo; zarówno wyposażeniu znajdującemu się w budynku, ścianom i drzwiom, jak i pracownikom – poruszającym się pieszo po obiekcie i prowadzącym pojazdy, takie jak wózki widłowe czy podnośniki.

odbojnice przemysłowe

Rodzaje odbojnic przemysłowych

Odbojnice przemysłowe dzieli się na kilka rodzajów – w zależności od ich kształtu i przeznaczenia. Najpopularniejsze są długie bariery ochronne tworzące ciągi komunikacyjne w dużych obiektach. Ich zadaniem jest wydzielenie stref, w których będą poruszać się pojazdy i stref tworzonych wyłącznie z myślą o ruchu pieszym.

Drugi rodzaj to odbojniki ścienne i narożne w formie listew ochronnych, głównie przypodłogowych. Zabezpieczają narożniki, kolumny i dolne części ścian przed uszkodzeniami powodowanymi przede wszystkim ciężkim sprzętem magazynowym i przemysłowym. W sprzedaży dostępne są także pojedyncze odbojniki stalowe w formie słupków, podobne do słupków drogowych. Ich zastosowanie jest bardzo szerokie i w zależności od miejsca chronią zarówno narożniki budynków, jak i drzwi oraz ściany o mniejszych powierzchniach.

Co do drzwi, dla ich zabezpieczenia przewidziano osobny rodzaj odbojów stalowych. To duże, złożone konstrukcje, prowadzone przez cały obwód wrót. Zaprojektowane z myślą o bezpiecznym „uginaniu się” przy zderzeniu z pojazdem czy przewożonym materiałem.

Po czym poznać dobre odboje przemysłowe?

Kluczem do stworzenia dobrej jakości odbojników – magazynowych, przemysłowych i innych – jest staranna produkcja, uwzględniająca odpowiednio dobrane materiały i przebiegająca zgodnie z najwyższymi standardami. Systemy ochronne muszą być wykonane z wytrzymałego tworzywa o dużej gęstości, odpornego na uszkodzenia, a jednocześnie na tyle elastycznego, by nie powodowały one zniszczeń w maszynerii i wyposażeniu w przypadku zetknięcia z nimi. Powinny skutecznie pochłaniać energię uderzeniową oraz wytyczać i udrażniać ciągi komunikacyjne w obiekcie. Dobrze, jeśli są łatwe w montażu i charakteryzują się prostą budową – wtedy wymiana elementu wiąże się z minimalnym kosztem. Łatwość montażu musi jednak iść w parze z solidnym systemem kotwiczenia, aby zapobiec samoistnemu przesuwaniu się obojnika, Mile widziany jest system barwienia, nie tylko pomalowanie obojnika – to daje gwarancje trwałości koloru, bardzo ważnego w kontekście zasad BHP. Jeśli system ochronny ma zostać użyty w miejscu przechowywania produktów spożywczych, powinien posiadać stosowny atest/certyfikat informujący o możliwości użycia elementu w sąsiedztwie żywności. Warto pamiętać również o tym, że inne odbojniki przemysłowe sprawdzą się wewnątrz, a inne na zewnątrz budynków (np. na dachach). Aby dobrze spełniały swoją funkcję, muszą zostać dobrane zgodnie z miejscem montażu.

7 komentarzy do “Odbojnice przemysłowe – co to takiego i gdzie się przydają?”

  1. Pracując kiedyś za granicą jako kierowca wózka widłowego, byłem świadkiem sytuacji, w której takie barierki uchroniły nogi mojego kolegi z pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *