Strona główna » Blog » Dopasowanie zasłon do pokoju – co musisz wiedzieć?

Dopasowanie zasłon do pokoju – co musisz wiedzieć?

Dopasowanie zasłon

Zasłony stanowią jeden z ważniejszych elementów wyposażenia mieszkania. Oprócz funkcji praktycznych będą również pełnić rolę estetyczną. Warto jednak pamiętać, że powinny zostać dobrane do stylu pomieszczenia, a także całego mieszkania. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę? Jakie zasłony wybrać do nawet najtrudniejszych kolorów ścian?

Dobór zasłon – podstawowe informacje 

Wielu projektantów zwraca szczególną uwagę na zasłony. Zauważają oni, że mogą ożywić subtelne wnętrza, ale także wprowadzić chaos. Dlatego też, przed dokonaniem wyboru warto zwrócić uwagę na kilka podstawowych kwestii. Pierwszą z nich są kolory w pomieszczeniu. Jedna ze złotych zasad projektantów mówi, że nie powinno się wprowadzać więcej niż trzech kolorów do danego pokoju. Dlatego też w bardziej kolorowych mieszkaniach, warto postawić na klasyczne odcienie lub dobrać materiał do znajdujących się w nim dodatków.

Duże znaczenie ma również wielkość pomieszczenia. Niektóre kolory mogą optycznie zwiększyć lub zmniejszyć powierzchnię. Ciemne kolory sprawdzają się na większych przestrzeniach, podczas gdy beże i biel w małych, a nawet zaciemnionych pokojach . Wybór zasłon warto również przemyśleć pod kątem koloru ścian. Na jakie odcienie warto zwrócić uwagę?

Zasłony a barwa ścian 

Zdarza się, że nieodpowiednio dobrane zasłony mogą zepsuć ogólny wygląd pokoju. Dlatego też warto stosować się do tych dwóch zasad – barwa zasłon powinna kontrastować ze ścianą lub być do niej zbliżoną. Zależy to bowiem od upragnionego efektu końcowego. Najwięcej możliwości dają pomieszczenia w beżowych lub białych odcieniach. Materiały o jaśniejszych odcieniach dają efekt delikatności. Postawienie na ciemną zieleń lub granat dodadzą pomieszczeniu eleganckiego charakteru, dlatego też bardzo dobrze sprawdzają się w salonach. Każda mała dziewczynka marzy o pudroworóżowym pokoju.

Jakie zasłony zatem wybrać? Najlepszym rozwiązaniem będzie wybranie produktów o podobnej kolorystyce. Właściwy dobór zasłon do pomieszczenia o granatowych ścianach może stanowić nie lada wyzwanie. W domach wyróżniających się dużą przestrzenią warto zastanowić się nad wyborem czarnych materiałów – nie sprawdzą się one jednak w przypadku niewielkich powierzchni. Najlepszy efekt można uzyskać poprzez wybór klasycznych barw, np. biel, do których można dobrać również jaśniejsze poduszki czy inne dodatki.

Warto również pamiętać, że zasłony powinny dopasować się do stylu pokoju. Inne bowiem materiały będą wyglądać dobrze w pomieszczeniach boho, a zupełnie inne w glamour.

3 komentarze do “Dopasowanie zasłon do pokoju – co musisz wiedzieć?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *