Strona główna » Blog » 3 sposoby na to, aby ułatwić dzieciom przeprowadzkę

3 sposoby na to, aby ułatwić dzieciom przeprowadzkę

Przeprowadzka

Przeprowadzka to trudny czas. Bez względu na jej przyczyny jest źródłem niemałego stresu. Stres ten dotyczy nie tylko osób dorosłych, ale również dzieci, które często nie rozumieją źródeł, przyczyn i charakteru czekających je zmian. Na szczęście, istnieje kilka sposobów na ułatwienie im tego zadania.

 1. Zaangażuj dzieci w proces przeprowadzania się

  Trudno spierać się z rodzicami, którzy podczas przeprowadzki marzą o tym, aby ich skore do zabawy i wszędobylstwa dzieci zostały pod opieką rodziny czy znajomych. Trudno jednak również zaprzeczyć temu, że ilość energii pociech nieustannie zadziwia. Choć dzieci mogą być w tych okolicznościach bardziej absorbujące niż zwykle, to nie wynika to z ich złośliwości, lecz z niepewności. Cały dotychczasowy im świat wystawiony jest na diamteralne zmiany, ich znajomy azyl traci tymczasowo swoje miejsce. Nie ma jednego prostego sposobu na zapewnienie dzieciom poczucia bezpieczeństwa. Z tego powodu pozostawianie ich na ten czas w sepracji od siebie może nie być idealnym rozwiązaniem. Doświadczenie rodzin, które przeprowadzkę mają już za sobą podpowiada jednak, że zaangażowanie maluchów w ten proces może przynieść znakomite rezultaty.

  Oczywiście, trudno oczekiwać pomocy ze strony dzieci w przenoszeniu mebli. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie temu, aby je zaangażować i oswoić z przeprowadzką. Można pozwolić im na samodzielne zapakowanie ubrań i zabawek do kartonów i toreb lub włączyć do sprzątania opuszczanego właśnie mieszkania. Odkurzanie lub mycie podłogi może okazać się świetną zabawą. Kąty pozbawione mebli będą nieco tajemnicze i wzbudzą ich ciekawość. Często okazuje się więc, że ich sprzątanie jest interesujące również z perspektywy tych dzieci, które zwykle unikają wykonywania obowiązków domowych.

 2. Poświęć czas na oswojenie nowego otoczenia

  Oferowane w ramach wynajmu instytucjonalnego mieszkania na wynajem we Wrocławiu są dostępne w wielu lokalizacjach. Nawet jeśli nowe miejsce wydaje się dzieciom obce, każda z dzielnic ma wiele do zaoferowania najmłodszym mieszkańcom. Już na etapie uzgadniania warunków wynajmu warto rozpytać się więc nie tylko o bliskość szkół i przedszkoli, ale również placów zabaw, basenu miejskiego oraz sali zabaw. Jeśli sami rodzice będą przeświadczeni, że nowa lokalizacja przypadnie do gustu dzieciom, z pewnością łatwiej będzie im przekonać o tym maluchy. I choć oswojenie nowego otoczenia wymaga czasu, nie warto z nim zwlekać. Proces ten dobrze rozpocząć jeszcze przed przeprowadzką, kładąc nacisk właśnie na to, co jest nowe, atrakcyjne i inspirujące.

  Przeprowadzka

 3. Pomóż dzieciom znaleźć nowych przyjaciół

  W czasie poprzedzającym przeprowadzkę oraz tuż po jej zakończeniu trudno o zbyt wiele wolnych chwil. Warto jednak oprzeć się pokusie ograniczania czasu spędzonego z dzieckiem po to, aby zyskać kilka cennych godzin. Przeciwnie, to właśnie teraz dziecka może w szczególny sposób potrzebować wsparcia. Przyda się ono także w poszukiwaniu nowych znajomych. Warto więc wyjść razem z dzieckiem na plac zabaw, zapisać je na zajęcia pozalekcyjne i zorientować się, czy sąsiedzi nie mają może dzieci w podobnym wieku.

  Przeprowadzka bywa dla najmłodszych trudnym doświadczeniem. Wsparcie ze strony rodziców może jednak przyczynić się do tego, że będzie łatwiejsza do zniesienia. Co więcej, dzięki podejmowanym przez nich wysiłkom może okazać się nawet ciekawą przygodą.

3 komentarze do “3 sposoby na to, aby ułatwić dzieciom przeprowadzkę”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *