Strona główna » Blog » Jak wybrać pierwszy aparat fotograficzny?

Jak wybrać pierwszy aparat fotograficzny?

aparat fotograficzny

Co prawda zdjęcia robione smartfonami mają całkiem przyzwoitą jakość, ale czasem potrzebujemy czegoś więcej. Fotografowanie to nie tylko zwykłe „robienie zdjęć”. To pasja, która wymaga odpowiedniego sprzętu. Wybór rzadko kiedy jest prosty, szczególnie przy tak bogatej ofercie rynku sprzętu fotograficznego. Chcesz kupić pierwszy aparat? Podpowiemy, na co warto zwrócić uwagę.

Jakie zdjęcia chcesz robić?

To pierwsze pytanie, jakie warto sobie zadać przed kupnem aparatu. Zdjęcie zdjęciu nierówne. Inny sprzęt będzie potrzebny do robienia fotografii krajobrazowej, inny do portretów, zdjęć makro, jeszcze inny do fotografii sportowej i ulicznej. Są co prawda aparaty uniwersalne, które umożliwiają zmianę trybu fotografowania, jednak prawdziwy pasjonat wie, że dobry aparat przeznaczony jest do konkretnego zastosowania.

Nie umiesz odpowiedzieć na to pytanie? To znak, że jesteś bardzo początkującym fotografem i dopiero szukasz swojej drogi. Sklep fotograficzny Gliwice jest miejscem, w którym uzyskasz fachową poradę.

Ile masz pieniędzy?

Lepiej mierzyć siły na zamiary niż odwrotnie. Oczywiście, że każdy marzy o nowym sprzęcie, ale czasem warto iść na kompromis i na początek kupić używany aparat fotograficzny. Wystarczy pół roku intensywnego użytkowania, by przekonać się, czy dobrze trafiliśmy. Jeśli tak, warto zainwestować w podobny sprzęt z wyższej półki, jeśli nie – wiemy, jakich funkcji brakuje i na co zwrócić uwagę przy kolejnych zakupach.

Sprawdź, jak leży w dłoni wybrany aparat

Oczywiście, że można go kupić przez internet, ale nie jest to zalecana forma zakupu. Aparat przed kupieniem warto wziąć do ręki i sprawdzić, czy faktycznie jest jej przedłużeniem. To bardzo indywidualna kwestia, bo każdemu pasuje co innego, dlatego trudno tu o konkretne wytyczne. Po prostu aparat i fotograf muszą „poczuć miętę” do siebie.

aparat fotograficzny

Nie stroń od recenzji w internecie

Wbrew pozorom nie wszystkie pochodzą od botów reklamowych. Dość łatwo wyłowić opinie osób, które faktycznie używają danego sprzętu. Odwiedzaj blogi, fora, grupy w mediach społecznościowych. Nie bój się pytać, pamiętaj, że nie ma głupich pytań, są co najwyżej niekompetentni odpowiadający.

Rozmawiaj z fotografami

Każde miejsce jest dobre, by zasięgnąć opinii profesjonalisty. Jeśli masz taką możliwość, odwiedź punkt wykonujący zdjęcia do dokumentów Gliwice i zadaj kilka kluczowych dla ciebie pytań. Jeśli nie, to nadal nic straconego – imprezy rodzinne, szczególnie śluby i komunie, to także okazja do porozmawiania z fotografem. A może masz takiego pasjonata w rodzinie lub wśród znajomych? Nie wahaj się zadzwonić, nawet jeśli ostatni kontakt był kilka lat temu. Wspólna pasja może was połączyć na nowo!

Najważniejsze – nie zniechęcaj się!

Pierwszy aparat rzadko jest tym docelowym. Budżet dość często jest ograniczony, a doświadczenie zbyt małe, by wiedzieć, czego tak naprawdę się potrzebuje. Jeśli nie trafisz za pierwszym razem – nie zniechęcaj się. To nie znaczy, że twoja pasja nie ma sensu, to jedynie sygnał, że nie trafiłeś na odpowiedni dla ciebie sprzęt. Następnym razem lepiej wczytaj się w specyfikację, sprawdź liczbę dostępnych trybów, prędkość migawki, rozdzielczość matrycy, zakres ISO itp. Koniecznie dowiedz się, czy w twoim aparacie można wymieniać obiektywy. Za drugim razem na pewno trafisz lepiej.

3 komentarze do “Jak wybrać pierwszy aparat fotograficzny?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *