Strona główna » Blog » Park Śląski w Chorzowie. Co warto zobaczyć w Parku Śląskim?

Park Śląski w Chorzowie. Co warto zobaczyć w Parku Śląskim?

park śląski w chorzowie

Park Śląski w Chorzowie czyli dawny Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. Generała Jerzego Ziętka jest jednym z największych parków w Europie, łącznie zajmuje 535 ha. Potocznie nazywa się go zielonymi płucami Górnego Śląska. Na jego terenie znajduje się wiele atrakcji, które warto odwiedzić. Sprawdziliśmy, gdzie warto się wybrać aby skorzystać z najlepszych atrakcji Parku Śląskiego.

Mapa Parku Śląskiego – gdzie warto pójść?

park śląski
źródło: slaskie.travel

Każdy, kto trafia do Parku Śląskiego wie, że znajduje się tam Wesołe Miasteczko, Ogród Zoologiczny, Planetarium, Stadion Śląski czy hala wystaw Kapelusz. Jest jednak kilka punktów w Parku Śląskim, które są niewątpliwymi atrakcjami, a nie są tak znane, jak wcześniej wymienione. Dlatego zachęcamy aby obejrzeć

  • Ogród Japoński w Parku Śląskim
  • Rosarium w Parku Śląskim
  • Kolejka Linowa „Elka” Park Śląski
  • Przystań i inne restauracje Park Śląski

Ogród Japoński w Parku Śląskim

park śląski
źródło: dziennikzachodni.pl

Niewątpliwą atrakcją jest Ogród Japoński w Parku Śląskim, którego początki istnienia sięgają lat 60. XX wieku. Jednak na początku nie udało się zrealizować wizji pierwszego architekta Edwarda Bartmana. Obecnie, te przepiękne ogrody w swojej ekspozycji nawiązują do Japonii, możemy tutaj zobaczyć wspaniałe okazy florystyczne, ale również oczka wodne, akweny, małe wodospady. Na nowo został on otwarty w 2021 roku i zachwyca odwiedzających park swoją nowoczesnością i stylem. Wszystko dzięki grupie architektów z SGGW w Warszawie, którzy stworzyli zupełnie nową koncepcję ogrodu, a która została zrealizowana. Obecnie Ogród Japoński w Parku Śląski ma ponad 12 tysięcy metrów kwadratowych i zachwyca dwupoziomowymi zbiornikami o wodospadem z przeszklonym tarasem. W części południowo-wschodniej powstał tzw. „wiśniowy sad”, w którym znalazł się przekrój odmian tej rośliny, co nawiązuje do Kraju Kwitnącej Wiśni. Ogród Japoński dostępny jest cały czas dla odwiedzających, wstęp do niego jest bezpłatny.

Rosarium w Parku Śląskim w Chorzowie

park śląski
źródło: slaskie.travel

Rosarium, czyli inaczej nazwany ogród różany to jedno z piękniejszych miejsc Parku Śląskiego. Z pomysłem utworzenia na terenie parku miejsca, gdzie swoje miejsce znalazły różne gatunki róż przyszli do ówczesnych władz parku członkowie Polskiego Towarzystwa Miłośników Róż w 1964 toku. Oficjalnie Rosarium otwarto cztery lata później, dokładnie 24 czerwca 1968 roku, odbyła się wtedy też pierwsza Międzynarodowa Wystawa Róż. Projekt Rosarium powstał, tak jak w przypadku Ogrodu Japońskiego, jako projekt studencki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, pod kierunkiem prof. Władysława Niemirskiego, który był również głównym projektantem WPKiW, czyli obecnego Parku Śląskiego w Chorzowie. W późniejszych latach przebudowywano ogród, aby ostatecznie kolekcja tego pięknego kwiatu wynosiła dzisiaj około 300 odmian na 35 tysiącach krzaków. Najpiękniej i najintensywniej kwiaty kwitną od połowy czerwca do połowy lipca, ale aż do jesieni można podziwiać ich piękno. Rosarium w Parku Śląskim zostało umieszczone wśród 35 najpiękniejszych ogrodów różanych na świecie w katalogu wydanym przez Hinduskie Towarzystwo Miłośników Róż.

Kolejka Linowa „Elka” Park Śląski

park śląski
źródło: slaskie.travel

Atrakcja w postaci Kolejki Linowej „Elka” w Parku Śląskim powróciła 8 września 2013 roku po 7-letniej przerwie w funkcjonowaniu. Jej pierwowzór zaczął jeździć nad Parkiem Śląskim w 1967 roku, były to trzy linie kursujące nad całym parkiem. Stan techniczny kolejki sprawił, że musiała ona zostać rozebrana. Obecnie oddano do użytku jedną linię ze Stadionu Śląskiego do Wesołego Miasteczka, możemy się nią przejechać wybierając 8-osobową gondolę lub 4-osobowe krzesełka. Kolejka jeździ ze średnią prędkością 2 m/s i pokonuje trasę w około 40 minut. Kolejką mogą jeździć osoby niepełnosprawne. W planach jest uruchomienie kolejnych linii na trasie Stadion Śląski – Planetarium i Planetarium – Wesołe Miasteczko. Kolejka kursuje codziennie od 10 do 19 poza poniedziałkami. Bilet normalny w obie strony kosztuje 25 zł, w jedną stronę 20 zł. Bilet ulgowy dla dzieci i młodzieży (od 3 do 16 lat) oraz niepełnosprawnych kosztuje 20 zł w obie strony i 15 zł w jedną stronę. Dzieci do lat trzech mają przejazd bezpłatny. Bilet rodzinny 2+2 kosztuje 70 zł w obie strony, a 2+3 kosztuje 90 zł w obie strony. Ostatni przejazd zaczyna się 15 min przed zamknięciem kolejki, bilety można zakupić w biletomacie.

Przystań i inne restauracje w Parku Śląskim

źródło: chorzow.naszemiasto.pl

Jedną z najsłynniejszych restauracji w Parku Śląskim jest Browar Przystań. Powstała w 1953 roku i była ulubioną restauracją odwiedzających WPKiW. Później przez wiele lat zamknięta, na nowo otwarta kilka lat temu. W Przystani zjemy śniadania, skorzystamy z cukierni i kawiarni, a także restauracji. W Przystani organizowane są również przyjęcia okolicznościowe, które mają swój klimat, znajdując się przy jednym ze stawów w parku. W Parku Śląskim znajdziemy również mniej ekskluzywne restauracje, w których bardzo smacznie zjemy, jak Grill Bar Oaza, Pizzeria Róża czy Zielona Dolina. Jeżeli chcemy zjeść w innych restauracjach to możemy odwiedzić Dworek Parkowy, Grota Smaków czy Restauracja Łania. Dla miłośników dobrej muzyki i piwa idealnym miejscem jest Leśniczówka Rock’n’Roll Cafe. Zachęcamy do odwiedzenia wszystkich, bo każda ma swój klimat i w każdej znajdziemy coś dla siebie.

8 komentarzy do “Park Śląski w Chorzowie. Co warto zobaczyć w Parku Śląskim?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *