Strona główna » Blog » Ogród Japoński w Parku Śląskim to miejsce połączenia z naturą

Ogród Japoński w Parku Śląskim to miejsce połączenia z naturą

Piękny ogród japoński w Parku Śląskim – odwiedź jak najszybciej

Ogród japoński w Parku Śląskim to miejsce, gdzie możemy się wyciszyć i pobyć z pięknem przyrody. Początku jego istnienia sięgają już XX wieku, a dokładnie lat 60. Jednak w obecnej formie ogród możemy oglądać od 2021 roku. Co jest pięknego w ogrodzie japońskim w Parku Śląskim i skąd w ogóle wzięły się ogrody japońskie?

Ogród Japoński w Parku Śląskim

Jak już wspomnieliśmy, ogród japoński w Parku Śląskim swoje początki miał już w latach 60. XX wieku. Wtedy też pierwsze tego typu miejsca powstały m.in. we Wrocławiu i Poznaniu, dlatego zarząd ówczesnego Parku Kultury i Wypoczynku podjął decyzję, żeby również w Chorzowie powstał ogród, który będzie miał charakterystyczny wygląd, nawiązujący do Kraju Kwitnącej Wiśni. Projekt rozpoczął Edward Bartman, który chciał, aby w przestrzeni powstały akweny i oczka wodne, które będą połączone wodospadem, jednak przez brak środków, budowy nie ukończono. Do koncepcji wrócili studenci architektury ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie i zaprezentowali nową, nowoczesną koncepcję dla ogrodu.

Jak wygląda Japoński Ogród w Chorzowie?

Nowy wygląd Ogrodu Japońskiego w chorzowskim Parku Śląskim był gotowy w 2021 roku i wtedy też odbyło się oficjalne jego otwarcie. Obecnie zachwyca nowoczesnością i stylem, a powierzchnia zwiększyła się do ponad 12 tysięcy metrów kwadratowych, z wcześniejszych 6 metrów kwadratowych, z których można było się cieszyć przez ponad 50 lat. Studenci powrócili również do pierwotnej wizji architekta ogrodu, Edwarda Bartmana i możemy podziwiać w ogrodzie dwupoziomowe zbiorniki i wodospad z przeszklonym tarasem. Jednym z najciekawszych miejsc ogrodu jest tzw. „Wiśniowy sad”, w którym znajdują się różne odmiany tej rośliny. Znajdziemy go w południowo-wschodniej części.

Co warto wiedzieć o ogrodach japońskich?

Ogrody japońskie są formą sztuki, która istnieje od VIII wieku. Uważa się, że wywodzą się one z chińskiej tradycji ogrodów krajobrazowych i zostały przywiezione do Japonii przez mnichów buddyjskich. Pierwsze ogrody japońskie, znane jako „suchy krajobraz” lub „kare-sansui”, składają się z kompozycji skał, piasku, elementów wodnych i innych materiałów reprezentujących góry i rzeki w przyrodzie. Nazwa „ogród japoński” została ukuta w okresie Edo (1603-1868), kiedy to stały się one popularne wśród wojowników samurajskich jako miejsce relaksu i kontemplacji.

Rośliny i woda to podstawa ogrodu

W tradycyjnych ogrodach japońskich kwiaty i drzewa są starannie rozmieszczone, aby uzyskać maksymalny efekt. Drzewka Bonsai mogą być wykorzystywane do reprezentowania różnych krajobrazów w ramach jednego ogrodu. W ogrodach japońskich powszechnie stosuje się drzewa, bambusy, wiśnie i śliwy, a także azalie i chryzantemy. Woda również odgrywa ważną rolę w estetyce tych ogrodów i może występować w postaci strumieni, stawów lub wodospadów. Stopnie i ścieżki pozwalają odwiedzającym przemierzać ogród i podziwiać jego piękno z różnych stron.

ogród japoński park śląśki

Gdzie znajdziemy inne ogrody japońskie?

Największy ogród japoński znajduje się w Muzeum Sztuki Adachi w prefekturze Shimane w Japonii. Został zaprojektowany przez znanego architekta krajobrazu Zenzō Matsuki i wyróżniony za swoją doskonałość główną nagrodą Stowarzyszenia Profesjonalnych Architektów Krajobrazu w 2003 roku. Inne godne uwagi przykłady to Kairaku-en Garden w Mito (Ibaraki), Kenroku-en Garden w Kanazawie (Ishikawa), oraz Ritsurin Garden w Takamatsu (Kagawa). Ogrody japońskie można znaleźć również w wielu innych krajach na całym świecie, w tym w Stanach Zjednoczonych, Australii i Chinach. Chociaż ogrody japońskie za granicą często charakteryzują się bardziej nowoczesnym designem niż ich tradycyjne odpowiedniki, nadal zachowują podstawowe elementy, które czynią te przestrzenie tak wyjątkowymi. W Stanach Zjednoczonych jedne z najbardziej znanych ogrodów japońskich znajdują się w Portland’s Washington Park (Oregon), San Francisco’s Golden Gate Park (Kalifornia), Seattle’s Kubota Garden (Waszyngton) oraz nowojorski Brooklyn Botanic Garden. W Australii turyści tłumnie odwiedzają Królewskie Ogrody Botaniczne w Sydney i Melbourne.

Miejsce, które staje się magiczne

Oprócz swojego piękna, ogrody japoński park śląski były używane jako narzędzie medytacji. Mówi się, że tworzą one poczucie spokoju i harmonii z naturą. Dziś wielu ludzi używa ich jako ucieczki od zgiełku współczesnego życia i szuka tam spokojnych przestrzeni, aby się zrelaksować i odmłodzić. Ogrody japońskie są uważane przez wielu za arcydzieło projektowania krajobrazu, oferując coś dla każdego, aby cieszyć się naturą. Od ich skomplikowanych aranżacji roślinnych do uspokajającej obecności wody i skał, ogrody te przyciągają turystów z całego świata, którzy przyjeżdżają podziwiać ich majestatyczne piękno. Niezależnie od tego, czy jest to miejski park, czy duży ogród przydomowy, ogrody japońskie zapewniają ucieczkę od codziennego życia i dają odwiedzającym szansę na ponowne połączenie się z naturą.

 

4 komentarze do “Ogród Japoński w Parku Śląskim to miejsce połączenia z naturą”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *