Strona główna » Blog » Na czym polega drukowanie 3D metodą FDM?

Na czym polega drukowanie 3D metodą FDM?

drukowanie 3d

Drukowanie 3D to coraz częściej wybierany sposób na przygotowywanie prototypów, tworzenie niestandardowych części precyzyjnych lub innowacyjne działania naukowe. Być może ty również jesteś zainteresowany tym procesem. Jeśli tak, zachęcamy cię do przeczytania naszego krótkiego artykułu, który pomoże ci poznać podstawy techniki FDM, uważanej za jedną z najbardziej popularnych wśród wszystkich technik druku 3D.

FDM, czyli fused deposition modeling

Technologia FDM jest technologią opartą o warstwowe nakładanie materiału termoplastycznego zgodnie z przygotowanym projektem. Do drukarki 3D wprowadzany jest specjalnie przygotowany filament, który został zbudowany z materiału, który pod wpływem wysokiej temperatury (rzędu 200 stopni Celsjusza) zmienia się z cienkiej struny w płynną, gęstą strużkę. W takiej formie przechodzi przez dyszę, która poruszając się, układa go równymi warstwami w wyznaczonych miejscach. Następnie za sprawą niższej temperatury filament zastyga i po ukończeniu drukowania jest od razu gotowy do zdjęcia z urządzenia i wykorzystywania.

Jak wygląda obiekt powstały podczas FDM?

Ze względu na specyficzne nakładanie kolejnych warstw filamentu na drugie, w efekcie pracy drukarki 3D powstaje obiekt o bardzo wyraźnej strukturze. Gołym okiem dostrzegalne są kolejne warstwy, które połączyły się ze sobą. Obiekt jest przy tym wierną kopią tego modelu, który został wprowadzony z komputera do drukarki 3D. Jest wykonany niezwykle precyzyjnie, z dokładnością rzędu ułamków milimetra.

Gdzie może być wykorzystywana metoda FDM?

FDM to bardzo popularna metoda drukowania, którą wykorzystują zarówno amatorzy, jak i zawodowcy. Nadaje się do wielu aplikacji, w tym do tworzenia pierwowzorów i modeli testowych w małej skali, do projektowania przestrzennego czy też w mechanice do wykonywania specjalistycznych, nawet bardzo skomplikowanych przedmiotów. Również w innych naukach korzysta się z FDM, aby projektować unikatowe rozwiązania problemów badawczych.

Dlaczego FDM to taka popularna metoda?

Drukowanie za pomocą metody FDM jest niezwykle rozpowszechnione między innymi za sprawą atrakcyjnych warunków drukowania, które oferuje. Jest to metoda stosunkowo szybka, ponieważ nie wymaga specjalnej obróbki powstałego obiektu już po wydrukowaniu (czasami wymaga jedynie odłączenia elementów podtrzymujących). Dodatkowo jest to metoda tania, wysoce precyzyjna i powtarzalna, co przekłada się na jej możliwości aplikacyjne.

Niewątpliwą zaletą jest też dostępność samych drukarek i przeznaczonych do nich filamentów, które możemy znaleźć w różnych wersjach kolorystycznych, z ciekawymi dodatkami zmieniającymi ich właściwości (np. przewodzące, fluorescencyjne itp.) lub też imitujące naturalne materiały, jak drewno, metal czy ceramika. Jeśli chcesz się przekonać, jakie dokładnie urządzenia są dostępne oraz z jakich filamentów będziesz mógł korzystać, na pewno zainteresuje cię oferta Botland – Sklep z elektroniką posiada bowiem szeroką paletę drukarek i filamentów. Z pewnością wybierzesz coś dla siebie!

fot. materiały prasowe

4 komentarze do “Na czym polega drukowanie 3D metodą FDM?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *