Strona główna » Blog » Karta ŚKUP – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Karta ŚKUP – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Śląska Karta Usług Publicznych, czyli w skrócie „ŚKUP” jest wspólnym projektem 21 gmin aglomeracji katowickiej oraz Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Użytkownicy używają jej głównie jako biletów komunikacji miejskiej, można jednak zapłacić nią także za parkowanie czy używać w bibliotekach, instytucjach sportu i kultury oraz urzędach miast i gmin.

Karta ŚKUP – rodzaje

Jeśli chcemy wyrobić sobie kartę, w pierwszej kolejności musimy wybrać jej rodzaj. Do wyboru mamy dwie opcje: spersonalizowaną oraz niespersonalizowaną. Pierwsza zawiera dane identyfikacyjne użytkownika i tylko on może z niej korzystać. Na spersonalizowanej wersji ŚKUP można zakodować wszystkie rodzaje biletów, a także uprawnienia do ulg.

Karta niespersonalizowana z kolei nie zawiera danych osobowych i może korzystać z niej każda osoba, która w danym momencie jest w jej posiadaniu. Warto również dodać, że można zakodować na niej jedynie elektroniczne bilety na okaziciela bez prawa do ulg.

Jeśli chodzi o kartę ŚKUP dla uczniów to wystarczy na spersonalizowanej karcie zakodować legitymację, a następnie zakupić bilet ulgowy.

Gdzie wyrobić kartę ŚKUP?

Niespersonalizowaną kartę ŚKUP zamówić można na trzy następujące sposoby:

  • w Punkcie Obsługi Pasażera,
  • w Stacjonarnym Automacie Doładowania,
  • w Stacjonarnym Punkcie Sprzedaży biletów na kartę ŚKUP.

W przypadku spersonalizowanej karty proces jej zamówienia wygląda nieco inaczej, ze względu na konieczność podania danych osobowych oraz dostarczenia zdjęcia.

Pierwszym sposobem jest wizyta w Punkcie Obsługi Pasażera. Na miejscu należy wypełnić wniosek, w którym trzeba podać swoje dane osobowe. Niezbędne jest również zdjęcie. Pracownik Punktu Obsługi Pasażera może zeskanować je na przykład z dowodu osobistego. Istnieje również możliwość wykonania zdjęcia na miejscu bez ponoszenia dodatkowych opłat. Kolejny krok to wybór miejsca odbioru karty – może być to punkt, w którym składamy wniosek bądź inna dogodna dla nas lokalizacja. Na koniec pracownik wyda potwierdzenie złożenia wniosku oraz wskaże termin odbioru (standardowo są to 2 dni robocze).

Drugą opcją jest zamówienie przez Internet, gdzie wypełniamy ŚKUP wniosek. Należy wejść na stronę http://www.kartaskup.pl/, a następnie wybrać opcję „Chcę mieć kartę”. Na stronie pojawi się formularz, który należy wypełnić. Do wniosku trzeba także dołączyć zdjęcie w formacie legitymacyjnym. Następnie należy wybrać miejsce, w którym będziemy odbierać kartę. Można również zdecydować się na opcję dostarczenia jej na wskazany adres – opłata za wysyłkę to 10 złotych. W kolejnym kroku system poprosi o dokonanie wpłaty inicjacyjnej. Minimalna kwota to 20 złotych. Na końcu system wygeneruje potwierdzenie złożenia zamówienia. W przypadku zamówienia na podany adres czas realizacji wynosi 14 dni, a jeśli wybierzemy odbiór w punkcie – 2 dni.

Doładowanie karty ŚKUP

Należy pamiętać, że przed pierwszym użyciem kartę należy zasilić wybraną kwotą lub zapisać na niej bilet elektroniczny.

Bilety ŚKUP kupować można w Punktach Obsługi Pasażera oraz w Stacjonarnych Punktach Sprzedaży wyposażonych w moduły do obsługi systemu ŚKUP. Można nabyć je również w automatach biletowych ŚKUP oraz za pomocą aplikacji „Mobilny ŚKUP”.

Warto także dodać, że udział w projekcie bierze 21 gmin, w skład których wchodzą miasta takie jak:

Będzin, Bieruń, Bobrowniki, Bojszowy, Bytom, Chełm Śląski, Chorzów, Czeladź, Czerwionka-Leszczyny, Dąbrowa Górnicza, Gierałtowice, Gliwice, Imielin, Jaworzno, Katowice, Knurów, Kobiór, Krupski Młyn, Lędziny, Łaziska Górne, Łazy, Miasteczko Śląskie, Miedźna, Mierzęcice, Mikołów, Mysłowice, Myszków, Ornontowice, Orzesze, Oświęcim, Ożarowice, Piekary Śląskie, Pilchowice, Psary, Pszczyna, Pyskowice, Radzionków, Ruda Śląska, Rybnik, Siemianowice Śląskie, Siewierz, Sławków, Sośnicowice, Sosnowiec, Świerklaniec, Świętochłowice, Tarnowskie Góry, Toszek, Tworóg, Tychy, Wielowieś, Wojkowice, Wyry, Zabrze, Zbrosławice, Żory.

9 komentarzy do “Karta ŚKUP – wszystko, co musisz o niej wiedzieć”

  1. Mam pytanie. Czy jeżeli mam kartę na autobus to mogę ja miec tez na przejazdy PKP? JEŚLI TAK to jak to zrobić? Proszę o pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *