Strona główna » Blog » Jak powstają opakowania z tworzyw sztucznych?

Jak powstają opakowania z tworzyw sztucznych?

Produkcja opakowań z tworzyw sztucznych jest naprawdę interesującym procesem. Najczęściej wykorzystuje się tutaj tzw. termoformowanie, które pozwala obniżyć koszty produkcyjne i uniknąć błędów podczas wytwarzania produktów. Całość składa się z kilku etapów. Zapraszamy do lektury!

opakowania z tworzyw sztucznych

Zacznijmy od początku 

Proces produkcyjny opakowań z tworzyw sztucznych rozpoczyna się od stworzenia projektu. Na tym etapie eliminowane są wszelkie ewentualne błędy oraz problemy związane z np. kwestiami logistycznymi (magazynowanie i dystrybucja towaru). Producent musi określić parametry fizyczne opakowania, a także wybrać rozwiązanie techniczne. Zastosowanie znajduje tutaj m.in. folia do termoformowania (sprawdź ofertę na stronie: https://stark.pl/folie/), która pozwala osiągnąć więcej niż zadowalające efekty w bardzo krótkim czasie i przy niskich kosztach finansowych.

Każdemu opakowaniu musi zostać nadany konkretny kształt. W tym celu tworzy się formę, która jest podstawą do dalszego formowania tworzywa sztucznego. Dopiero później zakłada się arkusz na początek linii produkcyjnej – tam jest ona poddawana oddziaływaniu wysokiej temperatury, dzięki czemu materiał staje się plastyczny. Rozgrzana folia nakładana jest na formę, a po odessaniu powietrza, produkt zaczyna stygnąć. Pozwala to utrzymać trwały kształt przyszłego opakowania.

Nieco inaczej wygląda sytuacja, w której projektowane są pojedyncze pojemniki. Wówczas każdy z nich jest poddawany dodatkowej obróbce mechanicznej. W przypadku całej linii produkcyjnej, opakowania formowane są na arkuszach, gdzie pozostałości z zastygniętej formy przerabia się później na granulat. Na samym końcu produkt poddawany jest szczegółowej kontroli jakościowej. Cały proces rozłożony jest na kilka etapów – weryfikuje się tutaj zarówno jakość samej folii, jak i właściwości i wymiary wyprodukowanego opakowania.

Co jeszcze warto wiedzieć? 

W produkcji opakowań z tworzyw sztucznych najczęściej wykorzystuje się polipropylen, czyli materiał cechujący się trwałością, elastycznością i przede wszystkim bezpiecznym składem. To właśnie produkty z polipropylenu są przeznaczone do bezpośredniego kontaktu z żywnością. Polipropylen nie wpływa na smak, zapach czy konsystencję żywności i nie zmienia jej właściwości. Co więcej, z polipropylenu tworzone są także opakowania medyczne oraz te, w których przechowuje się lakiery czy farby.

Tworzywa sztuczne mogą być przetwarzane w różny sposób. Najczęściej wykorzystuje się tutaj prasowanie, walcowanie, odlewanie, wtryskiwanie oraz termoformowanie. Dlatego też tak ważną funkcję pełni specjalna folia do termoformowania – wyprodukowane w ten sposób opakowania mogą później zostać przetworzone i wykorzystane w innych branżach. Termoformowanie umożliwia tworzenie opakowań na masową skalę – takie pojemniki są lekkie, wytrzymałe i tanie w produkcji. Plastik PP nadaje się ponadto w 100% do recyklingu, a podczas wytwarzania takich opakowań ograniczona zostaje emisja dwutlenku węgla, co jest kluczowe z perspektywy ochrony środowiska naturalnego.

4 komentarze do “Jak powstają opakowania z tworzyw sztucznych?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *