Strona główna » Blog » EKUZ czy polisa — na co się zdecydować?

EKUZ czy polisa — na co się zdecydować?

EKUZ czy polisa turystyczna

Wyjeżdżając za granicę, myślimy o wielu sprawach, począwszy od rezerwacji hotelu, skończywszy na strojach kąpielowych, a ubezpieczenie zwykle zostawiamy na samym końcu. Tymczasem, zanim zaczniemy pakować walizki, dobrze by było zastanowić się, jak zabezpieczyć się w razie nagłych wypadków i zdarzeń losowych, szczególnie jeśli w grę wchodzi zdrowie nasze i naszych bliskich. Sprawdźmy, czym różni się polisa turystyczna od karty EKUZ i na co się zdecydować.

Czym jest EKUZ?

Karta EKUZ powstała jako udogodnienie dla obywateli Unii Europejskiej i Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu. Skrót EKUZ rozwiniemy jako Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która przeznaczona jest dla turystów, uczniów i studentów przebywających poza granicami swojego kraju (oczywiście w granicach UE). Warto zaznaczyć, że wyrobienie karty jest proste, szybkie i darmowe, ponieważ prócz wniosku, który możemy złożyć w odpowiedniej placówce, NFZ nie wymaga żadnych dokumentów ani nawet zdjęcia. Jedynie uczniowie i studenci muszą zrobić skan lub kopie legitymacji. Czas oczekiwania na wyrobienie karty różni się w zależności od sezonu, a tym samym od ilości wniosków), które wpłyną do wojewódzkiego oddziału NFZ – najczęściej proces trwa dzień lub kilka.

Czym jest polisa turystyczna?

Ubezpieczenie turystyczne zapewni nam ochronę na czas podróży za granicą (oraz w kraju) oraz, w przeciwieństwie do EKUZ, świadczenia zawarte w polisie mają szerszy wachlarz. Przede wszystkim zapewniają:

  • Pokrycie kosztów leczenia (EKUZ refunduje świadczenia ściśle określone przez dany kraj);
  • Leczenie zarówno w placówkach publicznych, jak i prywatnych (EKUZ bierze pod uwagę wyłącznie publiczne);
  • Pokrycie kosztów sprowadzenia poszkodowanego obywatela do kraju oraz transport zwłok (EKUZ nie pokrywa kosztów tej usługi);
  • Pomoc w razie wszelkich problemów podróży, w tym kradzieży (EKUZ skupia się tylko na kwestiach zdrowotnych);
  • Refundacja kosztów przy akcjach ratowniczych ( nie pokrywa).

Więcej różnic na temat polisy turystycznej i EKUZ znajdziemy na https://ekuz.com.pl/ekuz-w-katowicach/. Z powyższego zestawienia wypływa wniosek, że korzystnym dla turysty jest ubezpieczenie się tradycyjnie niż wyrobienie karty EKUZ.

EKUZ czy polisa turystyczna

Na co zwrócić uwagę?

Jednakże weźmy pod uwagę kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim ubezpieczenie turystyczne trzeba wykupić (w przypadku najdroższych polis agencje mogą żądać kosztów do dwudziestu złotych za dzień), karta EKUZ jest zaś usługą darmową. Co więcej, ceny tradycyjnego ubezpieczenia mogą się różnić w zależności od rodzaju pracy, jaką będziemy wykonywać za granicą, sportów, jakich się podejmujemy na urlopie, dodatków i rozszerzeń. Decydując się na korzystanie z samej tylko karty, powinniśmy sprawdzić, jakie usługi medyczne oferują konkretne kraje i, jeśli jesteśmy w stanie ponieść to ryzyko (bo nasza podróż potrwa kilka dni, nie będzie zbyt daleka ani nie będzie wymagała uprawiania ekstremalnej aktywności fizycznej), wówczas możemy zdecydować się wyłącznie na kartę. Zauważmy też, że ubezpieczenie podróżne zapewnia ochronę na czas podróży, EKUZ pozostaje aktywny dwóch miesięcy do nawet pięciu lat.

Od czego zależy cena ubezpieczenia?

 

Tak jak czytaliśmy wcześniej, cena zależy od rozszerzeń, na jakie się zdecydujemy oraz od innych czynników między innymi kontynenty i kraje, jakie zamierzamy zwiedzić oraz jaki jest cel wyjazdu. W przypadku celu więcej zapłacimy za ubezpieczenie, wykonując pracę fizyczną niż umysłową, a także uprawiając sporty wysokiego ryzyka (czy wręcz sporty ekstremalne), niż w przypadku zwykłego zwiedzania. Pamiętajmy, aby być uczciwi. Jeśli planujemy uprawiać niebezpieczny sport, nie zatajajmy tego, bo w razie problemów, może się okazać, że wysokość wyliczonego ubezpieczenia nie zdoła pokryć kosztów pomocy medycznej udzielonej w wyniku konsekwencji wypadku, jakiemu ulegliśmy. Innymi kwestiami rzutującymi na cenę ubezpieczenia jest oczywiście liczna dni oraz data urodzenia osoby ubiegającej się o ubezpieczenie.

Artykuł sponsorowany 

 

3 komentarze do “EKUZ czy polisa — na co się zdecydować?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *