Strona główna » Blog » Dzierżawa gruntu pod fotowoltaikę a podatek

Dzierżawa gruntu pod fotowoltaikę a podatek

Budowa farm fotowoltaicznych o mocy znacznie przekraczającej domowe instalacje to kolejny ważny krok w transformacji energetycznej Polski. Obecnie inwestorzy poszukują pod dzierżawę gruntów atrakcyjnych do budowy instalacji solarnych, a niekoniecznie z punktu widzenia uprawy. Właściciel ziemi decydując się na dzierżawę gruntów pod budowę elektrowni może zarobić kilkanaście tysięcy zł rocznie z hektara

Jak wygląda kwestia opodatkowania tego dochodu? Czy nalicza się podatek VAT? Czy istnieją jakieś dodatkowe koszty? Wyjaśniamy!

Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę, czyli stały pasywny dochód

Perspektywa uzyskania kilkunastu tysięcy złotych z jednego hektara działki sprawia, że dzierżawa gruntów pod farmy fotowoltaiczne jest naprawdę opłacalna w porównaniu do obarczonej wysokim ryzykiem działalności rolniczej. Po podpisaniu umowy właściciel zyskuje pasywny dochód co roku waloryzowany o inflację przez kolejne 29 lat, natomiast później działka zostaje przywrócona do pierwotnego stanu i pozostaje gruntem rolnym.

Koszty i formalności i po stronie inwestora

Warto zaznaczyć, że właściciel działki nie ponosi żadnych dodatkowych kosztów. Projekty, pozwolenia i sama budowa instalacji leżą całkowicie po stronie inwestora, a zanim budowa się rozpocznie, właściciel wciąż może korzystać ze swoich gruntów mimo podpisanej umowy. To kolejny argument przemawiający za tym, aby właśnie w ten sposób skapitalizować posiadaną nieruchomość.

Zwolnienie z podatku VAT – podatek od czynszu nie musi być wysoki!

Jedynym kosztem, jaki ponosi właściciel działki jest oczywiście podatek dochodowy odprowadzany z tytułu uzyskiwanego czynszu. Na szczęście nie musi być on wysoki. Jest to podatek kwalifikowany jako należność wynikająca z wykonywania działalności nierolniczej. Jest on więc rozliczany za pomocą PIT. Jeżeli wartość przychodu w roku rozliczeniowym nie przekracza 200 000 zł, właściciel jest zwolniony z podatku VAT.

Wówczas najlepiej zdecydować się na podatek w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wartość podatków wyniesie wówczas jedynie 8,5%. Dzierżawa gruntów pod fotowoltaikę jest więc bardzo opłacalna opcją.

3 komentarze do “Dzierżawa gruntu pod fotowoltaikę a podatek”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *