Strona główna » Blog » Drukarka 3D i wszystko, czego możesz o niej nie wiedzieć

Drukarka 3D i wszystko, czego możesz o niej nie wiedzieć

drukarka 3D

Druk 3D to rewolucyjna technologia, która może całkowicie zmienić sposób, w jaki wytwarzamy produkty. W ciągu ostatniej dekady drukarka 3D stała się coraz bardziej dostępna i niedroga. Jest obecnie używana w niezliczonych gałęziach przemysłu — od medycyny i lotnictwa po motoryzację i towary konsumpcyjne — i rewolucjonizuje sposób, w jaki myślimy o projektowaniu i produkcji. Przyjrzyjmy się, czym jest druk 3D, skąd się wziął, do czego może być używany i kto go używa.

Historia druku 3D

W rzeczywistości drukowanie 3D sięga ponad trzydziestu lat wstecz, do 1984 roku, kiedy Chuck Hull wynalazł stereolitografię (SLA). SLA wykorzystuje wiązkę laserową do utwardzania światłoczułej żywicy w obiektach fizycznych warstwa po warstwie. Ta sama podstawowa zasada jest nadal stosowana w drukarkach SLA, ale na przestrzeni lat nastąpił znaczny postęp pod względem szybkości i dokładności. Najpopularniejszym obecnie typem drukarki 3D jest Fused Filament Fabrication (FFF), która wykorzystuje stopiony drut z tworzywa sztucznego jako materiał do drukowania obiektów. FFF został opracowany w połowie lat 90., ale stał się powszechnie dostępny dopiero w 2007 r., kiedy MakerBot wprowadził swoją pierwszą konsumencką drukarkę FFF, znaną jako Cupcake CNC.

Co można wydrukować za pomocą drukarki 3D?

Możliwości są praktycznie nieograniczone, jeśli chodzi o to, co można wydrukować za pomocą drukarki 3D. Wszystko, od protetyki i urządzeń medycznych po zabawki, biżuterię, etui na telefony, dzieła sztuki, formy do odlewania części metalowych, a nawet żywność, taką jak czekolada czy pizza, można wydrukować na drukarce 3D. W rzeczywistości NASA wysłała ostatnio w kosmos robota do robienia pizzy!

drukarka 3D

Gdzie wykorzystywana jest technologia druku 3D?

Technologia druku 3D jest wykorzystywana w niezliczonych gałęziach przemysłu na całym świecie, w tym w produktach medycznych, stomatologicznych, farmaceutycznych, automobilowy, lotniczy, dobra konsumpcyjne, edukacja, architektura, inżynieria, rozrywka, moda, tekstylia, jedzenie i napoje, produkcja urządzeń przemysłowych, projektowanie/prototypowanie opakowań, robotyka, UAV, drony, produkcja sprzętu sportowego, tworzenie zabawek/gier i aplikacji rzeczywistości wirtualnej (VR).

Dla kogo jest drukarka 3D i kto z niej korzysta?

Wszyscy, od hobbystów w domu po duże korporacje, używają obecnie drukarek 3D dzięki ich łatwości użytkowania i przystępności cenowej. Uczniowie w szkołach na całym świecie uczą się, jak wykorzystywać je w projektach klasowych, podczas gdy inżynierowie wykorzystują je do tworzenia prototypów nowych projektów i produktów. Specjaliści medyczni używają ich do wszystkiego, od tworzenia implantów dla pacjentów po testowanie nowych leków i leków na modelach stworzonych za pomocą drukarek 3D, zanim zostaną przetestowane na ludziach. A zwykli ludzie bawią się, tworząc dzieła sztuki lub po prostu majstrując przy swoich drukarkach dla zabawy!

Ciekawostki o drukowaniu 3D

Wydrukowane w 3D części mają niewiarygodnie wysoki poziom dokładności — zaledwie 0,1 mm w zależności od maszyny — co oznacza, że ​​wymagają znacznie mniej pracy w postprodukcji niż części produkowane tradycyjnie, ponieważ nie ma potrzeby szlifowania ani polerowania ich po wydrukowaniu!

3 komentarze do “Drukarka 3D i wszystko, czego możesz o niej nie wiedzieć”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *