Strona główna » Blog » Drabinka gimnastyczna, czyli uniwersalny sprzęt treningowy

Drabinka gimnastyczna, czyli uniwersalny sprzęt treningowy

Drabinka gimnastyczna

Drabinka gimnastyczna to niezbędny element każdej siłowni. Stwarza bardzo dużo możliwości treningowych. Doskonale nadaje się do treningu siłowego, ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz dziecięcej zabawy. Pomaga ukształtować wymarzoną sylwetkę zarówno amatorom, jak i osobom zajmującym się sportem profesjonalnie.

Korzyści z używania drabinek do ćwiczeń

Drabinka gimnastyczna posiada wiele zalet. Aktywność fizyczna z jej wykorzystaniem przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia. Pomaga eliminować wady postawy, łagodzi też dolegliwości ze strony narządów ruchu oraz poprawia krążenie. Ponadto sprzyja kreatywnej zabawie najmłodszych i rozwijają pozytywne nastawienie do sportu od najmłodszych lat.

Wybór sprzętu do ćwiczeń jest spory. Czy warto wybrać drabinkę gimnastyczną do swojej siłowni lub dziecięcego pokoju? Z pewnością tak, ponieważ stwarza ona niemal nieograniczone możliwości treningowe. Dzięki niej można wykonać pełny trening. Sprzyja wzmacnianiu całego ciała, zwłaszcza takich jego partii, jak brzuch, klatka piersiowa i ramiona. Nadaje się do wykonywania ćwiczeń korekcyjnych. Regularne jej używanie rozciąga i wzmacnia mięśnie, a także pozwala schudnąć.

Kolejną zaletą jest to, że drabinki zajmują mało miejsca. Mieszczą się nawet w niewielkich pomieszczeniach treningowych i dziecięcych pokojach. Są masywne i trwałe, wykonane z drewna lub metalu pokrytego zazwyczaj antypoślizgowym tworzywem sztucznym. Przyczepia się je bezpośrednio do ściany lub montuje do sufitu i podłogi. W wersji dla dzieci mogą mieć kolorowe szczeble.

Drabinka gimnastyczna

Jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać na drabince gimnastycznej?

Dzięki temu, że drabinka gimnastyczna jest wielofunkcyjna, trening z jej wykorzystaniem to standard. Ćwiczy się na niej bez dodatkowego sprzętu lub z akcesoriami, które w każdej chwili można łatwo zamontować i zdemontować. Przy bardziej zaawansowanym treningu mocuje się do niej ławkę, drążek do podciągania lub uchwyt na sztangę czy hantle. Nie ma też przeszkód, aby przyczepić do niej gumy i liny.

A co można na niej zrobić bez specjalnego wyposażenia? Przede wszystkim będą to pompki, które rozwijają mięśnie kończyn dolnych i pleców. Warto przy tym stopniowo zwiększać kąt nachylenia nóg, zaczepiając stopy o coraz wyższy szczebel. Kolejną możliwością jest trzymanie się tyłem drabinki i unoszenie wyprostowanych lub zgiętych nóg. Powinno się robić to naprzemiennie oraz z obrotem na boki. Ponadto, chwytając się jej na wysokości głowy, można stanąć na pierwszym szczeblu i unieść się na palcach. W ten sposób wyrabia się mięśnie łydek.

3 komentarze do “Drabinka gimnastyczna, czyli uniwersalny sprzęt treningowy”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *