Drabinka gimnastyczna to niezbędny element każdej siłowni. Stwarza bardzo dużo możliwości treningowych. Doskonale nadaje się do treningu siłowego, ćwiczeń rehabilitacyjnych oraz dziecięcej zabawy. Pomaga ukształtować wymarzoną sylwetkę zarówno amatorom, jak i osobom zajmującym się sportem profesjonalnie.
Korzyści z używania drabinek do ćwiczeń
Drabinka gimnastyczna posiada wiele zalet. Aktywność fizyczna z jej wykorzystaniem przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia. Pomaga eliminować wady postawy, łagodzi też dolegliwości ze strony narządów ruchu oraz poprawia krążenie. Ponadto sprzyja kreatywnej zabawie najmłodszych i rozwijają pozytywne nastawienie do sportu od najmłodszych lat.
Wybór sprzętu do ćwiczeń jest spory. Czy warto wybrać drabinkę gimnastyczną do swojej siłowni lub dziecięcego pokoju? Z pewnością tak, ponieważ stwarza ona niemal nieograniczone możliwości treningowe. Dzięki niej można wykonać pełny trening. Sprzyja wzmacnianiu całego ciała, zwłaszcza takich jego partii, jak brzuch, klatka piersiowa i ramiona. Nadaje się do wykonywania ćwiczeń korekcyjnych. Regularne jej używanie rozciąga i wzmacnia mięśnie, a także pozwala schudnąć.
Kolejną zaletą jest to, że drabinki zajmują mało miejsca. Mieszczą się nawet w niewielkich pomieszczeniach treningowych i dziecięcych pokojach. Są masywne i trwałe, wykonane z drewna lub metalu pokrytego zazwyczaj antypoślizgowym tworzywem sztucznym. Przyczepia się je bezpośrednio do ściany lub montuje do sufitu i podłogi. W wersji dla dzieci mogą mieć kolorowe szczeble.
Jakie ćwiczenia najlepiej wykonywać na drabince gimnastycznej?
Dzięki temu, że drabinka gimnastyczna jest wielofunkcyjna, trening z jej wykorzystaniem to standard. Ćwiczy się na niej bez dodatkowego sprzętu lub z akcesoriami, które w każdej chwili można łatwo zamontować i zdemontować. Przy bardziej zaawansowanym treningu mocuje się do niej ławkę, drążek do podciągania lub uchwyt na sztangę czy hantle. Nie ma też przeszkód, aby przyczepić do niej gumy i liny.
A co można na niej zrobić bez specjalnego wyposażenia? Przede wszystkim będą to pompki, które rozwijają mięśnie kończyn dolnych i pleców. Warto przy tym stopniowo zwiększać kąt nachylenia nóg, zaczepiając stopy o coraz wyższy szczebel. Kolejną możliwością jest trzymanie się tyłem drabinki i unoszenie wyprostowanych lub zgiętych nóg. Powinno się robić to naprzemiennie oraz z obrotem na boki. Ponadto, chwytając się jej na wysokości głowy, można stanąć na pierwszym szczeblu i unieść się na palcach. W ten sposób wyrabia się mięśnie łydek.
To jest dokładnie to, czego teraz potrzebuję.
Klikajcie, czytajcie, podawajcie dalej – te treści powinny być wszędzie dostępne
Trochę wiedzy nikomu nie zaszkodzi, dlatego dzielę się z Wami