Strona główna » Blog » Czym jest transport intermodalny i jakie daje korzyści?

Czym jest transport intermodalny i jakie daje korzyści?

transport intermodalny

Postępująca globalizacja wymaga od przedsiębiorstw coraz większej wydajności i sprawności działania. Z drugiej strony, liczy się ochrona środowiska naturalnego, ograniczenie zanieczyszczeń. Odpowiedzią na te wyzwania jest transport intermodalny.

Jakimi zaletami powinien odznaczać się nowoczesnym transport towarów? Przede wszystkim sprawnością działania, szybkością realizacji zamówień, jak największym zasięgiem, wysokim poziomem bezpieczeństwa oraz maksymalną możliwą do osiągnięcia przyjaznością dla środowiska naturalnego. Wszystkie te cechy, plus korzystne ceny, posiada transport intermodalny.

Transport intermodalny – co to jest i jak działa?

Transport intermodalny jest nowatorską formą transportu, polegającą na wykorzystaniu wielu połączonych środków – samochody ciężarowe, kolej, statki, itd. – do przewozu towarów. W praktyce funkcjonuje to tak, że w pierwszym etapie (pre-carriage) cały transport przewożony jest do terminalu intermonalnego samochodami ciężarowymi, prowadzonymi przez specjalnie wyszkolonych kierowców. Następnie cała naczepa, bez przeładowywania towaru, załadowana zostaje na pociąg i wyrusza w trasę. W zależności od lokalizacji końcowej destynacji towaru, jednostka transportowa może zostać przeładowana na następnym terminalu kolejowym bądź promowym na kolejny środek transportu. Oczywiście, transport ładunku monitorowany jest za pomocą lokalizatora GPS przez wyspecjalizowaną kardę, od momentu odbioru do chwili dostawy.

 

transport intermodalny

Transport intermodalny – jakie oferuje korzyści?

Transport intermodalny ma wiele zalet, wynikających z wykorzystania wielu typów pojazdów. Zaliczają się do nich:

1) Wysoka elastyczność.

2) Zmniejszenie emisji CO2 nawet o 70 proc. w stosunku do transportu czysto kołowego – korzystanie z transportu intermodalnego jest świetną formą promocji firmy jako proekologicznej.

3) Możliwość przewozu 26 ton i więcej.

4) Zwiększenie powierzchni załadunkowej.

5) Brak korków – środki transportu na danym odcinku dobierane są tak, aby przewóz towarów odbywał się możliwie najsprawniej.

6) Bezpieczeństwo – kierowcy są specjalnie wyszkoleni i odpoczywają w wyznaczonych miejscach, co minimalizuje ryzyko napadu i kradzieży.

7) Minimalizacja i stałość kosztów procesu transportowego – istnieje możliwość przygotowania długoterminowej umowy z gwarancją cenową. Jest to rozwiązanie dedykowane dla firm chcących uzyskać gwarancję stabilności kosztów transportu przez cały rok. Z kolei łączenie różnych form transportu pozwala zmniejszyć koszta, generując nawet do 50 proc. oszczędności. Dzieje się tak dlatego, że poszczególne etapy transportu realizowane są środkami umożliwiającymi przewóz większej ilości naczep – jeden pociąg może przetransportować na całej trasie 36 naczep intermodalnych.

8) Nowoczesne wyposażenie ładunkowe.

9) Lokalizacja GPS w pakiecie – ładunek jest na bieżąco monitorowany.

10) Brak podatności na sezonowość – łączenie różnych środków transportu pozwala wyeliminować ograniczenie wynikające z pór roku oraz warunków atmosferycznych.

 

Jakie branże korzystają z transportu intermodalnego?

Transport intermodalny, obejmujący swoim zasięgiem coraz więcej państw, cieszy się rosnącym powodzeniem w kolejnych sektorach gospodarczych. Korzystają już z niego takie branże, jak:

– budowlana;

– chemiczna;

– elektroniczna;

– beauty;

– modowa;

– AGD;

– papiernicza;

– spożywcza.

Lista ta stale się rozrasta.

3 komentarze do “Czym jest transport intermodalny i jakie daje korzyści?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *