Strona główna » Blog » Co się dzieje z plastikowymi opakowaniami po zużyciu?

Co się dzieje z plastikowymi opakowaniami po zużyciu?

Plastikowe opakowania są wykorzystywane praktycznie wszędzie. Znajdziemy je zarówno w branży spożywczej, jak i farmaceutycznej czy ogrodniczej. Niestety, większość z nich po zużyciu jest albo niepoprawnie segregowana, albo poddana utylizacji. W związku z tym wokół plastiku pojawiło się wiele mitów dotyczących szkodliwości tego rodzaju tworzyw sztucznych. Tymczasem opakowania plastikowe mogą być poddawane recyklingowi — w niektórych przypadkach nawet wielokrotnie

Opakowania plastikowe do żywności dobre dla środowiska

O szkodliwości plastiku w kontekście spożywanej żywności czy środowiska naturalnego słyszymy niemal każdego dnia. Prawda jest jednak zupełnie inna — wysokojakościowy plastik nie tylko pozwala całkowicie bezpiecznie przechowywać pożywienie, ale także doskonale nadaje się do przetworzenia i ponownego wykorzystania. Mowa tutaj o głównie o polipropylenie, czyli tworzywie sztucznym, które nie wchodzi w żadne reakcje chemiczne z jedzeniem i nie zmienia jego smaku, wyglądu czy zapachu. Tego typu plastik może być też poddawany recyklingowi — zużycie materiały są segregowane, a następnie przetworzone.

plastikowe opakowania

Warto wiedzieć, że opakowania plastikowe do żywności mogą zostać poddane recyklingowi tylko jeden raz (zapoznaj się z ofertą producenta wiader plastikowych dostępną na stronie: https://www.plast-box.com/produkty/branza-spozywcza/). Później pojemnik można wykorzystać do innych celów. Przetwarzanie tworzyw sztucznych to jedna z najważniejszych form ochrony środowiska naturalnego. Wiedza o tym, co dzieje się z plastikowymi opakowaniami po zużyciu, może zwiększyć świadomość na temat zagrożeń wynikających z niewłaściwej segregacji odpadów.

Na czym polega przetwarzanie plastiku? 

Recykling to nic innego, jak wytwarzanie nowych produktów z materiałów, które były wcześniej wykorzystywane. Mowa tutaj nie tylko o plastiku, ale również o papierze, szkle, aluminium, stali, bawełnie czy drewnie. W przypadku tworzyw sztucznych proces ten możemy podzielić na kilka etapów.

Na początku dochodzi do segregacji, czyli podzieleniu odpadów na konkretne rodzaje. Później posegregowane śmieci są transportowane do tzw. młynów, gdzie są one przesiewane. Jest to kluczowe z perspektywy kolejnych etapów recyklingu. Następnie plastik zostaje poddany oczyszczaniu i osuszaniu w specjalnych wannach. Na końcu odpady z tworzyw sztucznych przerabiane są na granulat, który później można przetworzyć w nowy produkt.

Należy pamiętać, że w Polsce zaledwie 40% opakowań z tworzyw sztucznych jest poddawane recyklingowi. Dlatego tak ważne jest uświadamianie społeczeństwa, że nawet pozornie nieznaczące działania mogą przysłużyć się ochronie środowiska. Co więcej, plastikowe opakowania można recyklingować wielokrotnie, co znacząco ogranicza poziom zaśmiecenia lasów i wód.

Opakowania plastikowe do żywności mogą być przerobione np. na pojemniki farmaceutyczne i nie tylko. Możliwości jest tutaj mnóstwo, choć niezbędna jest dbałość o odpowiednią segregację odpadów. Opakowania, które nie mogą zostać poddane recyklingowi, są utylizowane. Warto jednak zaznaczyć, że obecnie wykorzystywane są technologie, które znacząco redukują emisję szkodliwych związków chemicznych zarówno podczas procesów produkcyjnych, jak i utylizacyjnych.

2 komentarze do “Co się dzieje z plastikowymi opakowaniami po zużyciu?”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *