Strona główna » Blog » Cennik biletów ZTM. Jakie są ceny biletów ZTM?

Cennik biletów ZTM. Jakie są ceny biletów ZTM?

ceny biletów ztm

Założenie Zarządu Transportu Metropolitarnego sprawiło, że na terenie aglomeracji śląskiej istnieje ujednolicony cennik biletów. Jeżeli jednak wybieracie się gdzieś, transportem publicznym warto zorientować się, jakie są możliwości, ponieważ różnych biletów jest bardzo dużo i dobrze jest dobrać je w taki sposób, żeby były jak najtańsze na naszą zaplanowaną podróż.

Bilety ZTM jednorazowe/krótkookresowe

Te bilety dostępne są zarówno w wersji papierowej, jak i elektronicznej. Pamiętać należy jednak o tym, że przy wyborze wersji papierowej zapłacimy więcej. Ceny różnią się od 20 do nawet 60 groszy. Tutaj do wyboru mamy trzy bilety. Bilet na jedno miasto, który możemy wykorzystać również przez 20 minut od momentu skasowania (niezależnie od liczby miast, przez które przejedziemy). Kolejną opcją jest bilet na dwa miasta lub 40 minut jazdy transportem publicznym. Ostatnią możliwością jest wykupienie biletu na całą sieć lub 90 minut jazdy. Wszystkie trzy dają nam możliwość bezpłatnych przesiadek w czasie, kiedy działają. W tej grupie znajduje się również bilet grupowy, przeznaczony dla maksymalnie 5 osób, który uprawnia do przejazdu na terenie trzech i więcej gmin lub przez 90 minut od momentu skasowania (również z możliwością przesiadki). Bilety jednorazowe/krótkookresowe dostępne są również w taryfie odległościowej. Tutaj zapłacimy za dokładne przejechane kilometry, w podziale na do 1 km, od 1 do 2, od 2 do 5, od 5 do 9, od 9 do 14, od 14 do 20 i powyżej 20 kilometrów. Ta opcja dostępna jest tylko przy posiadaniu karty ŚKUP – musimy wtedy odbić kartę przy wejściu i wyjściu z autobusu.

ceny biletów ztm

Cennik bilety ZTM średnio- i długookresowe

Wśród biletów średniookresowych możemy wyróżnić dwa. Jeden jest biletem dziennym i jego ważność kończy się w dniu skasowania o godz. 23:59. Bilet ten upoważnia do poruszania się po całej sieci ZTM. Możemy również zakupić bilet 24-godzinny, który jest ważny na całej sieci ZTM oraz na wszystkich liniach kolejowych obsługiwanych przez Koleje Śląskie. Ważny jest przez 24 godziny od momentu skasowania. Wśród biletów długookresowych możemy wyróżnić bilet 7-dniowy na całą sieć. Bilety 30-dniowe na jedno miasto, na dwa miasta lub na całą sieć, bilety 90-dniowe na jedno miasto, dwa miasta lub na całą sieć. Wszystkie zapisywane są na spersonalizowanej karcie ŚKUP, ponieważ nie ma możliwości zakupienia biletów długookresowych w wersji papierowej.

Ceny biletów ZTM – specjalne

Sieć ZTM wprowadziła również specjalny długookresowy bilet na przejazdy po całej sieci, ważny przez 180 dni. Możemy również zakupić bilet obowiązujący przez 30 dni na okaziciela, jest on zapisywany tylko na niespersonalizowanej karcie ŚKUP. W wersji elektronicznej mamy jeszcze możliwość wyboru biletów wieloprzejazdowych. Możemy wybrać bilet W-20, który uprawnia nas do dwudziestu jednorazowych przejazdów na terenie całej sieci przez 180 dni od daty wybranej podczas zakupu biletów. Takie same warunki trzeba spełnić gdy kupujemy bilet na 40 lub 80 przejazdów. Wychodząc naprzeciw potrzebą mieszkańców, ZTM i Koleje Śląskie połączyły siły i tak powstał metrobilet, który działa na określone strefy i uprawnia do nieograniczonych przejazdów w obrębie całej wybranej strefy, zarówno pojazdami ZTM, jak i Kolejami Śląskimi.

9 komentarzy do “Cennik biletów ZTM. Jakie są ceny biletów ZTM?”

  1. Najbardziej opłaca się bilet okresowy miesięczny, przeliczyłem każdą możliwą opcję zakupu i właśnie ten bilet opłaca się najbardziej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *