Strona główna » Blog » Brama automatyczna – jak działa i jakie wyróżniamy mechanizmy

Brama automatyczna – jak działa i jakie wyróżniamy mechanizmy

brama automatyczna

Automatyczna brama wjazdowa jest bardzo prosta w użytkowaniu, Otwiera się po naciśnięciu przycisku na pilocie. Rodzaj silnika, który otwiera i zamyka, musi być dostosowany do wielkości i rodzaju drzwi chroniących wejście do posesji. Wrota przesuwne potrzebują najczęściej jednego siłownika, a skrzydłowe w zależności od ilości drzwi.

Rodzaje bram automatycznych

Producenci oferują bardzo wiele bram korzystających z różnych rozwiązań technicznych. Najczęściej można spotkać trzy rodzaje:

  • bramy przesuwne: szynowe i samonośne,
  • bramy skrzydłowe.

Brama przesuwna szynowa poruszają się po specjalnej szynie umocowanej w fundamencie. Nie wymaga zbyt dużo miejsca, ponieważ rozmiar skrzydeł niemal pokrywa się z rozmiarem wjazdu. Brama jest nieco wymagająca w konserwacji, ponieważ  w szynach gromadzą się zabrudzenia, liście, gałęzie, które trzeba usuwać, aby zapewnić funkcjonalność.

Brama przesuwna samonośna przesuwa się na szynie zamocowanej na rolkach. Nie dotyka bezpośrednio podłożona przy otwieraniu. Wymaga zamocowania przeciwwagi. Nie potrzebna jest szczególna konserwacja tych wrót.

Bramy skrzydłowe otwiera się przez uchylanie do środka, najczęściej pod kątem 90 stopni, wymaga większej przestrzeni. Najczęściej jest droższa, ale także bardziej efektowna.

brama automatyczna

Automatyka do bram

Automatyka bramowa składa się z:

  • silnika lub silników,
  • centrali sterującej,
  • wysięgnika, wysięgników,
  • pilota.

Coraz większą popularnością cieszą się bramy automatyczne, które zwiększają komfort użytkowania. Elektryczny napęd można kupić już w gotowym rozwiązaniu, można go także zamontować do istniejących drzwi strzegących posesji. Przed zamontowaniem napędu wrót wskazany jest przegląd, ze szczególnym uwzględnieniem zawiasów.

Wybierając bramę wjazdową, warto zdecydować się na taką, która wyposażona jest w automatyczny silnik. Zastosowanie takiego rozwiązania ułatwia życie, nie trzeba wysiadać z samochodu, aby otworzyć drzwi, co jest szczególnie uciążliwe przy niesprzyjającej aurze. Bez wychodzenia z domu można otworzyć przybyłym gościom czy kurierom.

Brama automatyczna konserwacja

Automatyczna brama wjazdowa nie wymaga szczególnej konserwacji, powinna być dobrze zamontowana, zaleca się jej impregnację lub  malowanie. Po sezonie letnim warto sprawdzać elektrykę i zawiasy. W przypadku bram szynowych należy pamiętać o regularnym usuwaniu zanieczyszczeń.

4 komentarze do “Brama automatyczna – jak działa i jakie wyróżniamy mechanizmy”

  1. Korzystamy z takiej bramy z żoną i muszę powiedzieć, że serwis i naprawa takich silników przez autoryzowany serwis to żaden problem, zajmuje chwilkę czasu i cechuje się tym, że nie ma żadnych problemów nie do rozwiązania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *